Slovenský mafián Černák dostal doživotí

Prešov - Rozsudek s doživotním trestem si před prešovským soudem vyslechl Mikuláš Černák, považovaný za jednu z klíčových postav slovenského podsvětí. Byl odsouzen za šest vražd a organizování další. Mimo jiné měl stát za násilnou smrtí několika policistů. Jednu vraždu si objednal dokonce v době, kdy byl už ve vězení. Proces trval rok a před soudem vystoupily desítky svědků. Dneškem ale zřejmě nekončí, neboť se Černák proti rozsudku odvolal.

Slovenský soud dnes udělil mafiánskému bossovi Mikuláši Černákovi trest doživotí za šest vražd. Verdikt přijal se stoickým klidem: „Chlap musí zůstat chlapem i takového pozici.“

Šéf slovenského podsvětí byl zapleten do vražd, při kterých byly použity ty nejbrutálnější praktiky, jedna z obětí měla například uříznutou hlavu. Černák je odsouzen také za přípravu další vraždy, kterou měl organizovat přímo z vězení, za to ho ale už soud nepotrestal, neboť podle odůvodnění rozsudku je trest za předchozí zločiny dostačující.

Video Reportáž Ladislava Kerekeše
video

Reportáž Ladislava Kerekeše

Černák je odsouzen za…

  • vraždu policejního informátora Jozefa Filipa
  • vraždu bývalého policisty Gustáva Slivenského
  • vraždu člena podsvětí Jozefa Štefana
  • vraždu člena podsvětí Pavla Lenharta
  • vraždu člena podsvětí Milana Sipose
  • vraždu člena podsvětí Emila Potásche
  • přípravu vraždy svědka Mariána Karcela

Sám Černák na začátku procesu odmítl vypovídat, následně ale změnil taktiku. Při posledním soudním jednání se přiznal k vraždě údajného policejního informátora Jozefa Filipa. Ten byl zastřelen v lese u Liptovské Tepličky. Vrah ho střelil do hlavy nad dopředu připraveným hrobem.

Během procesu Černák všechna obvinění popíral. Před soudem vystoupily desítky svědků, z nichž většina vypovídala proti Černákovi. Svědčili i znalci z oboru balistiky a soudní lékaři. Celý soudní spis má přes 13 tisíc stran.

Obžaloba požadovala pro Černáka doživotí. Nakonec jí soud vyhověl.  Černákovi advokáti verdikt odmítli. „Rozsudek je protizákonný, protože nejsou splněny podmínky pro uložení výjimečného trestu, protože je možná resocializace klienta,“ řekl Černákův advokát Jozef Karabáš.

Černák ještě dnes ale oznámil, že se proti rozsudku odvolá. Proces tak zřejmě bude pokračovat u krajského soudu. Černák bude na odvolací řízení čekat ve vazbě. Soud totiž zamítl jeho žádost o propuštění z vazby. Černák podal proti tomuto rozhodnutí stížnost.