Merkelová bude bojovat s krizí a stárnutím populace

Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová představila ve Spolkovém sněmu pět hlavních úkolů, které si stanovila její nová vláda do roku 2013. Patří mezi ně boj s dopady krize, zlepšení vztahu občanů a státu, příprava na stárnutí společnosti, odpovědný přístup ke zdrojům a životnímu prostředí a upevnění svobody a bezpečnosti. Německou vládu tvoří unie křesťanských demokratů (CDU/CSU) Angely Merkelové a liberálové (FDP).

Prvním úkolem nového kabinetu Angely Merkelové bude překonávání krize. Německo se podle ní nyní nachází v nejtěžší recesi ve svých dějinách a stojí před zkouškou, před jakou nestálo od svého znovusjednocení před 20 lety. „Důrazně říkám, že nesmíme zavírat oči před realitou. Musíme úkoly, které před námi leží, nazývat pravými jmény,“ uvedla Merkelová. Tato slova vzbudila v opozičních řadách nesouhlasné výkřiky a smích, které se při kancléřčině vystoupení ozývaly ještě mnohokrát. Koaliční zákonodárci šéfku vlády naopak odměňovali potleskem.

Další vládní úlohou je zlepšení vztahu občanů a státu. Týká se daňových úlev i odbourání byrokracie. „Daňová politika není zacházení s daněmi, ale je to společenská politika,“ řekla kancléřka. Vzápětí na to odmítla zavedení minimální mzdy a slíbila posílení rodičovských příspěvků.

Třetím bodem pětibodového programu je příprava na stárnutí společnosti. V Německu, stejně jako v dalších vyspělých státech, klesá podíl mladých a roste podíl seniorů. Důvodem je nižší porodnost i moderní medicína a změna životního stylu, díky nimž lidé žijí déle. Podle kancléřky před demografickými změnami nelze „strkat hlavu do písku“ a je nutné připravit úpravy sociálního systému, posílit vzdělávání a integraci cizinců, zkvalitnit a zlidštit péči.

Předposlední úkol se týká zacházení se zdroji a životním prostředím. Vláda je podle ní připravena například prodloužit provoz německých jaderných elektráren, dokud je nenahradí obnovitelné zdroje, aby země nemusela dovážet energii z jaderných elektráren „z Francie či Česka“. Poslední bod zahrnuje upevnění „vztahu svobody a bezpečnosti“.

Horst Seehofer, Angela Merkelová a Guido Westerwelle
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24