Korupčník Šinavatra radí kambodžské vládě

Phnompenh - Kambodža odmítla vydat bývalého thajského premiéra Tchaksina Šinavatru, kterému ve své vládě dala funkci ekonomického poradce. Politické napětí mezi zeměmi tak roste. Politik do Kambodži přijel v úterý a Thajsko vzápětí požádalo o jeho vydání. Šinavatru thajské soudy v nepřítomnosti odsoudily za korupci na 2 roky vězení. V roce 2006 ho z premiérského křesla svrhl státní převrat. Kambodža odmítá odsouzení Šinavatry jako politický proces.

Bývalý thajský premiér Tchaksin Šinavatra je ekonomickým poradcem vlády v Kambodži. Tento krok ještě víc vyostřil vztahy mezi oběma zeměmi. Šinavatra byl svržen při vojenském převratu v roce 2006 a teď žije v exilu v Dubaji. V Thajsku byl v nepřítomnosti odsouzen za korupci. V zemi má ale dosud hodně příznivců, kteří organizují demonstrace za jeho návrat k moci.

„Těšíme se, že se od Tchaksina přiučíme díky jeho velkým zkušenostem v ekonomice. Jsme přesvědčeni, že jeho zkušenosti přispějí k hospodářskému vývoji naší země,“ raduje se z pomoci Šinavatry ministerstvo informací v Kambodži. Ještě tento čtvrtek by měl thajský exprezident přednášet pro asi 300 ekonomů na kambodžském ministerstvu financí.