Washingtonský střelec bude v noci popraven

Richmond (USA) - Smrtící injekcí bude dnes ve tři hodiny ráno našeho času ve věznici v Greensville v americké Virginii popraven muž známý jako „washingtonský odstřelovač“. John Allen Muhammad, veterán z války v Perském zálivu, spolu se svým 17letým komplicem Leem Boydem Malvoem postřílel během tří týdnů před sedmi lety deset lidí. Malva byl trestu smrti zproštěn, protože byl během činu nezletilý, a odpykává si ve Virginii doživotí bez možnosti propuštění. Guvernér Virginie dnes odmítl poskytnout Muhammadovi milost.

V říjnu 2002 naháněl hrůzu obyvatelům hlavního města Washingtonu a států Maryland a Virginie nebezpečný a tajemný střelec, který střílel po náhodně vybraných obětech z kufru vozu Chevy Caprice. Deset lidí zabil, další tři zranil. Policisté po velké pátrací akci oba pachatele zatkli 24. října na dálničním odpočívadle, když ve svém voze spali. Muhammadovy motivy nejsou dodnes jasné.

Muhammad byl už v roce 2004 odsouzen ve Virginii k trestu smrti za jednu z vražd - za zabití Deana Meyerse u benzinového čerpadla. V době, kdy očekával výkon trestu, jej úřady vydaly do Marylandu, kde byl usvědčen ze šesti vražd. V Marylandu byl odsouzen k šesti doživotním trestům vězení bez možnosti propuštění. V září 2009 soud ve Virginii stanovil datum výkonu trestu smrti na listopad. Jeho právníci podali odvolání s tím, že Muhammad není odpovědný za své činy. To v pondělí s konečnou platností odmítl americký nejvyšší soud.

/*json*/{"map":{"lat":36.7991136157,"lng":-77.4859929085,"zoom":16,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":36.797836,"lng":-77.485358,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/