Unie vybere svého prezidenta 19. listopadu

Brusel – Historicky první prezident Evropské unie by měl být zvolen už příští týden ve čtvrtek 19. listopadu na mimořádném summitu unie, který dnes svolalo švédské předsednictví. S funkcí prezidenta a také ministra zahraničí Evropské unie počítá Lisabonská smluva, kterou po podpisu prezidenta Klause ratifikovaly všechny členské země sedmadvacítky.

Reinfeldt: „Prezidentem“ bude současný či bývalý premiér

Reinfeldt v rozvoru pro deník Financial Times řekl, že se rozhodl na příští čtvrtek svolat sedmadvacet představitelů členských zemí EU do Bruselu, aby společně u pracovní večeře dokončili výběr vrcholného postu stálého předsedy vrcholných unijních schůzek (Evropské rady), neformálně prezidenta EU. Lisabonská smlouva počítá také s postem vysokého představitele pro zahraniční a bezpečnostní politiku, takzvaným ministrem zahraničí EU.

Reinfeldt prohlásil, že je zcela jisté, že „prezidentem“ bude současný či bývalý premiér. Největší šanci na zvolení má podle diplomatů současný belgický premiér Herman Van Rompuy. Ve hře prý zůstávají také francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner, někdejší britský premiér Tony Blair a lucemburský premiér Jean-Claude Juncker.

Projednat by se také mělo rozdělení resortů v Evropské komisi  

Na zvláštním summitu by údajně měli vedoucí představitelé členských států také neoficiálně probrat i přidělení jednotlivých resortů v Evropské komisi jednotlivým zemím. Českým zástupcem v Evropské komisi bude příštích pět let současný ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle.