Brazílie se na chvíli ponořila do tmy

Sao Paulo (Brazílie) - Rio de Janeiro, Sao Paulo a ještě nejméně devět z 27 brazilských států postihl v noci na dnešek dvouhodinový masivní výpadek elektrické energie. Desítky milionů lidí zůstaly bez proudu. Výpadek způsobily komplikace v obří vodní elektrárně Itaipu u hranic s Paraguayí. Přesná příčina výpadku zatím není známá.

Najednou nebylo vidět na krok. Brazilská velkoměsta zachvátil chaos. Semafory zhasly, veřejná doprava se zastavila. Cestující v metru procházeli dlouhými tunely, aby se dostali se na povrch. Přestala fungovat klimatizace. Letadla na mezinárodním letišti v Riu sice dál přistávala, ale lidé se nemohli dostat do centra. Ani taxikáři si do tmy netroufli. Policie posílila hlídky v ulicích. 

„Přesná příčina výpadku není stále známá, ale domníváme se, že šlo o atmosférické problémy, silné bouře, které mohly přispět nebo způsobit výpadek Itaipu,“ řekl brazilský ministr energetiky Edison Lobao.

Video Brazílie se ponořila do tmy
video

Brazílie se ponořila do tmy

Kvůli výpadku musel být přerušen i oblíbený fotbal

Podle tamních médií proud vypadl v úterý asi ve 22:20 tamního času (středa 01:20 SEČ). Ve městě Taguatinga nedaleko brazilské metropole Brazílie, která postižena nebyla, musel být ukončen zápas druhé divize tamní fotbalové ligy, protože se hřiště ponořilo do tmy.

Obyvatelé riodejaneirské čtvrti Copacabany, kde je jedna z nejslavnějších pláží světa, přivítali obnovené dodávky elektrické energie hlasitým troubením a bujarým křikem.

Asi 80 procent energetických potřeb Brazílie pokrývají vodní elektrárny. Po náhlém výpadku 17gigawattové hydroelektrárny Itaipu, která vyrábí 20 procent brazilské elektřiny, se ocitly bez proudu i některé oblasti v Paraguayi.0

 
##GMAP:2983:Elektrárna Itaipu## 
Mapa
Mapa