Netanjahu bude dnes jednat se Sarkozym

Paříž - Izraelský premiér Benjamin Netanjahu se dnes večer sejde s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym. Tématem jednání bude židovská výstavba na palestinských územích, jejíž zastavení požadují i Spojené státy. Palestinská území mezitím čekají na investice, které by oživily místní ekonomiku. Pomoci jim může i otevření hranic. Například hraniční přechod poblíž města Jenin na Západním břehu Jordánu je průchodný. Izraelské ministerstvo obrany ho uvolnilo pro pohyb zboží i lidí.

„Chceme ukázat, že je možné propojit politiku, ekonomiku a bezpečnost. Věřím, že to je cesta, jak dosáhnout míru,“ řekl blízkovýchodní vyslanec Tony Blair. Místo bude sloužit i jako překladiště zboží a obrovské parkoviště pro izraelské a palestinské přepravce. „Znamená to skutečné zlepšení pro naši ekonomiku a lepší zboží pro všechny Palestince,“ potvrdil izraelský vicepremiér Silvan Shalom.

„Jsme pro mírový proces, který ukončí izraelskou okupaci. To se ale neděje. Vždy, když Izrael něco udělá, třeba že někde odstraní zátarasy, které tam předtím dal, tak to máme hned oslavovat?“ podotkl hlavní palestinský vyjednávač Saeb Erekat. Podle Světové banky zatěžuje rozvoj palestinské ekonomiky i byrokracie a omezený přístup na mezinárodní trh. Přesto odhaduje, že ekonomika na Západním břehu a v pásmu Gazy v příštích letech poroste.