Dva Češi držení na Kubě jdou dnes k soudu

Havana - Kubánský soud bude rozhodovat o osudu dvou Čechů. Letos v březnu je zadržela havanská policie kvůli výtržnictví. Muži ve věku 25 a 32 let byli na Kubě na dvoutýdenní dovolené, při odletu je ale zadržela policie. Dvojici údajně hrozí až pětileté vězení.

Na letišti byli oba muži v podroušeném stavu. Přímo v letištní hale navíc pokračovali v popíjení alkoholu, muži se nakonec pohádali. Když se je zaměstnanci letištních obchodů snažili uklidnit, jeden z nich, odborník na bojová umění, začal kolem sebe mlátit a demolovat vybavení. Češi navíc začali vykřikovat hesla proti kubánským vůdcům Fidelovi a Raúlu Castrovi. Zaměstnanci se pak na oba vrhli a nakonec zasáhla přivolaná policie.   

Podle amerického deníku El Nuevo Herald vycházejícího na Floridě je dvojice ve věku 25 a 32 roků ve vazbě již od března, obvinění bylo vzneseno v červnu. Údajně jim hrozí až pětileté vězení. Není prý jisté, zda obžaloba zahrne i pohrdání spojené s urážkami a obscénními gesty na adresu kubánského vedení.

Nicméně zástupkyně českého velvyslance v Havaně Petra Jecinová nedávno uvedla, že oba Češi jsou obviněni ze způsobení škody a z výtržnictví. Jsou ve stálém kontaktu se zástupci českého velvyslanectví v Havaně. Podle Jecinové je na Kubě zadržován ještě jeden český občan v souvislosti s drogami.