Británie se chce vzdát části Kypru

Nikósie - Británie navrhuje, že se vzdá až poloviny svého území na Kypru, aby pomohla ke sjednocení ostrova. Kypr je rozdělený na řeckou a tureckou část od roku 1974. Británie má na území své bývalé kolonie dvě vojenské základny. Kontroluje tak 3 procenta celkové rozlohy Kypru. Rozhovory mezi Řeky a Turky o mírovém sjednocení ostrova probíhají pod záštitou OSN od loňského září.

Nabídka je podmínečná a závisí na všeobecné dohodě předáků obou komunit, kterou přijme většina populace a bude ratifikována oběma stranami. Další rozhovory o smíru začaly loni v září pod záštitou OSN v nárazníkové zóně v Nikósii. Vzhledem k neústupnosti obou stran v otázkách, které považují za zásadní, na nich nebylo dosaženo žádného pokroku. 

Kyperští Řekové a kyperští Turci se v postoji ke znovusjednocení ostrova rozcházejí. Zatímco kyperští Řekové považují sjednocení za opětovné připojení přechodně odpadlé části, ostrovní Turci trvají na tom, aby byl jejich útvar nejprve uznán jako stát a poté se uskutečnilo spojení dvou rovnoprávných států. 

Kypr byl britskou kolonií do roku 1960 a Spojené království má dnes na ostrově dvě základny, které jsou pokládány za svrchované území Velké Británie. V rámci své nabídky by se Londýn vzdal zhruba 120 čtverečních kilometrů, z celkových 254 čtverečních kilometrů území, které na Kypru kontroluje.

Mapa území na Kypru
Zdroj: www.wikipedia.org
Autor: ČT24