Chytré oblečení zahřeje, ochrání i telefonuje

Praha - Bunda, která vás díky zabudované GPS anténě provede městem, kabát s vyhřívanými kapsami nebo oblečení, které umí vyslat napětí až 80 tisíc voltů, a odrazí tak případného útočníka. Šatník budoucnosti se postupně mění na každodenní realitu. Oděvní a vědecké firmy se totiž v poslední době velmi intenzivně soustředí na vývoj takzvané nositelné elektroniky neboli chytrého oblečení.

Nositelnou elektroniku vyrábí i firmy v Česku. Nabízejí například batoh s výkonným solárním článkem a chladicí jednotkou. Nápoje, které do něj dáte, tak budou perfektně vychlazené. Zajímavé jsou třeba i rukavice s teplotními senzory, které porovnávají vnější teplotu a vnitřní teplotu ruky. Díky bundě se zabudovaným mikrofonem a klávesnici na rukávu lze jednoduše poslouchat hudbu i telefonovat, topné systémy uvnitř oblečení zase zahřejí. Máte tak volné ruce na práci a přitom můžete být neustále ve spojení s okolím. 

„V poslední době se čím dál tím víc objevují průmyslová odvětví, kde by se určité typy funkcí oděvů mohly stát součástí profesních oděvů. Tím máme na mysli těžký průmysl, stavebnictví, chemický průmysl, elektrárenský průmysl, jaderné elektrárny a samozřejmě bezpečnostní složky i vojenské složky,“ uvedl ředitel společnosti vyvíjející nositelnou elektroniku Milan Baxa.

Chytré oblečení se od normálního příliš neliší

O chytré oblečení mají zájem firmy z celého světa, a to nejen sportovní značky, ale i významné módní domy. Inteligentní oblečení má jednu velkou výhodu. Od toho běžného se na první pohled vůbec neliší. Textilní kabely nejsou na dotek vůbec cítit, stejně tak dobře se oblečení dá i prát a ždímat.

Chytré oblečení neslouží jen pro zábavu nebo pohodlí. Integrace elektroniky do textilií otevírá dveře i v lékařství. Užitečným pomocníkem pro lékaře a záchranáře, kteří mají například při hromadných nehodách na starosti více lidí, by mohla být v budoucnu i speciální deka. „Deky, které vymýšlíme mají na sobě funkce, které mohou člověka hlídat, tzn. jeho základní funkce typu tělesná teplota a tep. V momentě, kdy tyto funkce přestanou fungovat nebo dojde k problému, podložka začne vyvíjet akustické a světelné signály,“ vysvětlil Baxa.

Batoh s minikamerou
Batoh s minikamerou
Více fotek
  • Batoh s minikamerou autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1230/122985.jpg
  • Rukavice s teplotními senzory autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1230/122980.jpg
  • Batoh se solárním článkem autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1230/122984.jpg