Třetina Poláků tvrdí, že před dvaceti lety bylo lépe

Varšava – Každý třetí Polák se dnes domnívá, že před rokem 1989 se mu žilo lépe a že demokracie utrpěla porážku. Tak vysoký počet polské sociology překvapuje, zvlášť když v jiném nedávném průzkumu Poláci uvedli, že nikdy nebyli tak šťastni jako nyní. Kromě EU naši severní sousedé kladně hodnotí vstup do NATO a možnost svobodného cestování; vadí jim naopak nezaměstnanost, korupce, úroveň zdravotnictví a nepoctivost politiků.

Polsko bylo před dvaceti lety ve srovnání s jinými zeměmi v socialistickém bloku liberální, potýkalo se ale se stále většími hospodářskými problémy: Poláci si museli zvykat na přídělové lístky nejen na základní potraviny, ale i na oděvy, pohonné hmoty a spotřební zboží, stáli v dlouhých frontách před poloprázdnými obchody.

Komunismus v Polsku a Československu se v mnohém lišil. V Polsku byla například početnější a aktivnější opozice nebo vlivná katolická církev, která opozici výrazně pomáhala. Papež Jan Pavel II. byl Polák a oddanost polských komunistů v čele s Edwardem Gierekem Moskvě nebyla tak silná jako u představitelů Husákova režimu. Poláci mohli svobodněji jezdit na Západ.

Kulatý stůl předznamenal konec komunismu v Polsku

V únoru 1989 se u kulatého stolu sešli představitelé totalitní moci s opozicí. Komunisté souhlasili s legalizací nezávislého odborového svazu Solidarita a částečně svobodnými volbami. V prvních částečně svobodných volbách v červnu 1989 Solidarita komunistické kandidáty smetla, prvním nekomunistickým premiérem se stal Tadeusz Mazowiecki, což byla rána pro komunisty v tehdejším Československu i v jiných zemích. Všeobecně je toto datum považováno za konec komunismu v Polsku.

Lech Walesa, bývalý polský prezident

„Kdyby mi někdo před několika lety, kdy jsem byl elektrikářem, řekl, že budu žít v takové zemi, nikdy bych neuvěřil za nic na světě. Bylo těžké věřit, že komunismus padne, že bude jednotná Evropa. Když to byla pravda, stal jsem se nejšťastnějším člověkem ve vesmíru. Jsem velmi šťastný, že jsem se těchto dnů dožil. Když se na to ale dívám, jsem současně nešťastný, když si uvědomím, kolik jsme toho pokazili, co všechno jsme nevyužili.“

Dnes ale jen 40 procent Poláků hodnotí kompromisní dohody u kulatého stolu pozitivně. Jedni říkají, že to byl úspěch a kompromis, podle jiných to byla zrada a dohoda s komunisty, kteří beztrestně mohli přejít do nové reality. V dnešním Polsku není ojedinělý názor, že polská tlustá čára za komunismem nebyla tím nejlepším řešením.

Stín komunistické tajné policie se nad Polskem vznáší dodnes

Dvacet let po pádu komunismu někdejší všudypřítomná tajná státní policie stále ovlivňuje život polské společnosti. Podle historiků z Institutu národní paměti byli tajnými agenty komunistické policie církevní představitelé (dokonce každý desátý), symbol protikomunistického odboje a pozdější prezident Lech Walesa i jeho nástupce a bývalý komunista Aleksander Kwaśniewski. Oba ale nařčení ze spolupráce se státní bezpečností odmítají.

Aleksander Kwaśniewski, bývalý polský prezident

„To není žádný Institut národní paměti, ale institut lhaní národu.“

Za dvacet let Polsko prošlo zásadními změnami. Bolestné reformy na počátku devadesátých let, inflace překračující 100 procent měsíčně, později období téměř dvacetiprocentní nezaměstnanosti, stávky, protesty rolníků, demonstrace horníků nebo loďařů, často prapodivná privatizace státních molochů nazývaná kapitalizací komunistické nomenklatury a vedoucí k upevnění pozic komunistů v hospodářských institucích, dodnes nerealizovaný projekt restitucí, chaos a zmatek v politice – to rovněž bylo Polsko uplynulých dvou dekád. Zvláště v devadesátých letech se často měnili premiéři a Poláci chodili k předčasným volbám; už čtyři roky po zahájení politických a hospodářských přeměn se k moci dostali postkomunisté. Donald Tusk je po roce 1989 už čtrnáctým premiérem.

Polská řeznictví zela za komunismu prázdnotou
Polská řeznictví zela za komunismu prázdnotou
Více fotek
  • Polská řeznictví zela za komunismu prázdnotou autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1230/122981.jpg
  • Polská jednání u kulatého stolu autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1230/122982.jpg
  • Polská policie zasahuje proti demonstrantům autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1230/122979.jpg