Za ubodání těhotné muslimky v soudní síni doživotí

Drážďany – Němec ruského původu, který ubodal přímo v soudní síni těhotnou Egypťanku, dostal doživotí. Osmadvacetiletý Alex Wiens napadl těhotnou Marvu Šarbíníovou v červenci během líčení, kdy soud rozhodoval o odškodnění, které měl Egypťance zaplatit za předchozí urážky na cti. Obviněný se na ni vrhl s kuchyňským nožem a šestnáctkrát ji bodl. Zranil také jejího manžela, který se jí snažil pomoct. Incidentu přihlížel i tříletý syn oběti.

Obžaloba vinila Alexe Wiense z vraždy, z pokusu o vraždu a ze zranění, a to z rasistických pohnutek. Muž se k činu přiznal. Rasismus jako motiv svého konání ale popřel. Soudci nakonec žalobci, který požadoval doživotní trest, vyhověli. Odsouzený musí zaplatit i všechny škody, které svým útokem způsobil. Tříletému synovi, manželovi, bratrovi a rodičům zabité Egypťanky musí „nahradit všechny materiální a nemateriální škody“.

Wiens pochází z Ruska. V Německu žije od roku 2003 a má německý pas. Před soudem v Drážďanech stanul už letos 1. července za to, že před časem na dětském hřišti nadával ženě se zahalenou hlavou. Když ho muslimka požádala, aby uvolnil houpačku jejímu dítěti, označil ji za islamistku, teroristku a couru. Za urážku ho soudci už loni potrestali pokutou 780 eur. Odsouzený se ale odvolal. Při červencovém odvolacím řízení pak Egypťanku v soudní síni pobodal.

Rozsudek měl být vynesen už dnes ráno, ale kvůli faxu z Ruska, který soud dostal včera večer, byl odložen. Ve faxu bylo uvedeno, že souzený nebyl v Rusku přijat do armády kvůli schizofrenii. Na základě toho se obhajoba snažila zmírnit rozsudek a dokázat, že muž jednal v afektu. Soudní psychiatr ovšem pachatele označil za plně odpovědného za své činy.

Proces sledoval napjatě celý muslimský svět, k soudu přijel i egyptský velvyslanec. Bezpečnostní opatření kolem soudní budovy byla velmi přísná –hlídaly ji desítky policistů i speciální komando. Obžalovaný byl po celou dobu procesu oddělen od lidí neprůstřelným sklem a v budově zemského soudu neprobíhaly více než dva týdny žádné jiné procesy.

##GMAP:2980:Drážďany soud## 
Drážďanský soud
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24