Rozmach sudoku odstartoval list The Times

Praha - Luštitelé křížovek a logických hříček po celém světě dostali 12. listopadu 2004 novou možnost, kde uplatnit svůj ostrovtip. Britský deník The Times tehdy nabídl svým čtenářům sudoku. Rébus, který připomíná křížovku s číslicemi místo písmen, se začal rychle šířit po celém světě. Éru největší popularity má sice sudoku nespíše již za sebou, přesto se však v novinách denně objevují rébusy nejrůznějších obtížností.

Oproti křížovce má tato hra jednu velkou výhodu - díky číslům je univerzálně srozumitelná. Popularita sudoku je rozložena napříč společností, oblíbili si jej sportovci, umělci i politici. V luštění sudoku se také pořádají celosvětová mistrovství.

Veleúspěšná logická hra sice nese japonské jméno, slovo sudoku je zkratkou slov „súdži wa dokušin ni kagiru“, tedy „vlož do každého pole jen jednu číslici“, její původ je ale možné nalézt v roce 1979 v USA. Penzionovaný architekt a tvůrce doplňovaček na volné noze Howard Garns ji tehdy nazval „Number Place“ (umísti číslo) a vytvořil ji pro newyorský časopis zaměřený na rébusy a doplňovačky všeho druhu. O pět let později zamířila hra do Japonska, kde získala velkou oblibu i jméno.

Garns ale nepřišel s ničím úplně novým, podobný rébus s doplňováním číslic do mřížky se objevil už koncem 19. století ve francouzských denících Le Siécle a La France. Princip hry pak vymyslel ještě o století dříve Švýcar Leonhard Euler (mimochodem jeden z nejslavnějších matematiků všech dob), který svůj výtvor nazval latinské čtverce. I když i on se prý vlastně inspiroval starodávnou čínskou hrou lo-šu.

Za světovým rozšířením sudoku stojí Novozélanďan

Jisté nicméně je, že za své dnešní rozšíření vděčí sudoku Waynu Gouldovi, novozélandskému rodákovi, který působil dlouhá léta jako soudce v Hongkongu. V roce 1997 mu při návštěvě Tokia padla do oka knížka se sudoku a tehdy už penzionovaný Gould se rozhodl vyvinout počítačový program, který by je uměl vytvářet - do té doby se totiž rébusy navrhovaly ručně, podobně jako dodnes křížovky. Po šesti letech slavil úspěch a sudoku se otevřela cesta do světa.

Poté, co se na podzim 2004 objevilo první sudoku v Timesech, objevil se rébus rychle i v dalších novinách - následoval například Daily Mirror či Independent, ale i deníky a časopisy v dalších zemích. V českých novinách lze první zmínku o sudoku najít na začátku června 2005. Rychle se objevily také soutěže v luštění, v roce 2006 se v italské Lucce uskutečnil první ročník mistrovství světa - mezi 85 účastníky z 22 zemí zvítězila jednatřicetiletá Češka Jana Tylová.

Sudoku je dnes možné luštit nejen v novinách a časopisech, ale i v knižním vydání nebo na internetu. Prodávají se také elektronická sudoku, existují i verze určené pro mobilní telefony, na trhu je i sudoku kostka.

Luštění sudoku
Luštění sudoku