Merkelová - první představitel Německa na oslavách konce 1. světové války

Paříž - Německá kancléřka Angela Merkelová se jako první představitel poražené země zúčastnila oslav konce 1. světové války. Po 91 letech je to vůbec první tak vysoký německý činitel, který se zúčastnil podobné připomínkové akce. Společně s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym dnes v Paříži k hrobu neznámého vojína pod Vítězným obloukem položila věnec.

Francie chápe účast Merkelové na slavnostním ceremoniálu jako přátelské gesto. Sarkozy nicméně raději nepřipomínal německé kancléřce, že její země první celosvětový konflikt vyvolala, a navíc byla v 1. světové válce poražena. Sarkozy spíše zdůrazňoval, že oslava je chápána jako vzpomínka na válečné oběti na obou stranách fronty.   


„Francouzští sirotci oplakávali své mrtvé úplně stejně jako ti němečtí,“ podotkl Sarkozy. Změnu přístupu k oslavám konce první světové války podnikl Sarkozy po smrti posledního veterána první světové války, který zemřel ve Francii loni. „Francie podala Německu ruku a to je za to vděčné,“ prohlásila pak Merkelová.    

1. světová válka

Válka začala 28. července 1914. Válečný konflikt vyvolaly tzv. centrální mocnosti, Rakousko-Uhersko a Německo, které spolu s Itálií tvořily Trojspolek. Proti nim stály země Dohody - Francie, Rusko a Velká Británie. Itálie však po vypuknutí války vyhlásila neutralitu a nakonec vstoupila v roce 1915 do války na straně Dohody.  

Jako první válečný konflikt v dějinách zasáhla první světová válka téměř celý svět. Bojovalo se ve třech světadílech, na všech světových mořích. Zahynulo téměř 10 milionů vojáků a 8,5 milionu civilistů. První světová válka skončila podpisem příměří právě 11. listopadu 1918.