Abbás podmínil obnovu jednání s Izraelem zastavením kolonizace

Ramalláh - Úplným zastavením výstavby izraelských osad na Západním břehu Jordánu, včetně jejich „přirozeného růstu“, podmínil palestinský prezident Mahmúd Abbás obnovu mírových jednání s Izraelem. V projevu na shromáždění k 5. výročí smrti Jásira Arafata také obvinil Izrael ze snahy zmařit dohodu o dvou samostatných státech. Oznámil také, že podává ruku Hamasu k usmíření, a vyzval toto radikální hnutí vládnoucí v pásmu Gazy k podpisu egyptského návrhu usmiřovací dohody a k ukončení vzájemných neshod.

„Nemůžeme jít k jednacímu stolu bez jasného rámcového základu. A říkáme, že tím jsou rezoluce OSN stanovující návrat k hranicím z roku 1967. Takže, chceme úplné zastavení výstavby (v židovských osadách v Předjordánsku), a to včetně jejich přirozeného rozrůstání, i v Jeruzalémě,“ citovaly agentury Abbásovo prohlášení ke shromážděným stoupencům jeho strany Fatah.

„K tomuto základu se musí izraelská vláda zavázat. Bez toho nebudu souhlasit (s obnovou rozhovorů),“ ujistil Abbás.

Tisíce Palestinců se dnes shromáždily v Ramalláhu na vzpomínkové slavnosti u příležitosti pátého výročí úmrtí bývalého palestinského vůdce a prezidenta Jásira Arafata. Skon muže, který byl po čtyři desetiletí symbolem boje Palestinců za nezávislý stát, si připomínají v době, kdy současné vedení v čele s Mahmúdem Abbásem prochází hlubokou politickou krizí.

Abbás minulý týden oznámil, že se nebude v prezidentských volbách 24. ledna ucházet o další mandát. Zdůvodnil to zablokováním mírového procesu, který stagnuje od izraelské ofenzivy v pásmu Gazy na přelomu roku 2008/09.

Cílem tohoto silného gesta je podle analytiků citovaných AFP vyvinout tlak na Spojené státy, aby přiměly svého spojence Izrael k úplnému zastavení výstavby osad na okupovaném Západním břehu Jordánu, jak to požadují Palestinci.

Izrael však nabízí jen částečné omezení výstavby a trvá na obnově jednání s Palestinci bez předběžných podmínek.