Havel k europoslancům: Jsme na jedné lodi, která má dobrý směr

Brusel – Obavy o ztrátu národní suverenity v souvislosti s postupem evropské integrace dnes v projevu k europoslancům odmítl bývalý český prezident Václav Havel. V Evropském parlamentu v Bruselu vystoupil společně s jeho předsedou Jerzym Buzkem u příležitosti 20. výročí pádu komunismu v zemích střední a východní Evropy. Havel také vyzval unii k trpělivosti s postkomunistickými zeměmi a vyjádřil solidaritu s lidmi a bojovníky za svobodu, které ve světě utlačují totalitní režimy. Poslanci bývalého českého prezidenta, který v Evropském parlamentu vystoupil už potřetí, přivítali potleskem vstoje.

Havel obhajoval současnou podobu Evropské unie i její Listinu základních práv, z níž si Česko na naléhání prezidenta Václava Klause nedávno dojednalo výjimku. Evropskou unii Havel v projevu také vyzval k solidaritě s lidmi, které na světě utlačují totalitní či autoritativní režimy, a to i bez ohledu na možné hospodářské dopady takové solidarity. V této souvislosti se znovu vyslovil proti politice drobných kompromisů s totalitou.

Za dobré by Havel také považoval, pokud by si unie vytvořila srozumitelnou a krátkou evropskou ústavu místo současných tisícistránkových složitých dokumentů. Měla by mít čtivou ústavu, které by rozuměly i děti ve škole a jejíž první částí by byla právě Listina základních práv EU.

Video Reportáž Evy Hrnčířové
video

Reportáž Evy Hrnčířové

Václav Havel v Evropském parlamentu:

„Není a nebude konec národních států. Pouze se tyto státy sdružují a budou dál sdružovat a jednat v mnoha směrech společně. Sám technický a ekonomický vývoj si to prostě vynutí.“

Havel v souvislosti s debatami o národní a evropské suverenitě a Lisabonské smlouvě řekl, že Evropané nikdy nemohou mít suverenitu úplnou. Ta státní či národní a ta evropská by se podle něj měly doplňovat. „Cítím-li se být Evropanem, neznamená to přece, že přestávám být Čechem,“ řekl exprezident. Je přitom přesvědčen, že evropská suverenita bude v budoucnu posilovat, což je podle něj v zájmu Evropanů.

Havel podotkl, že v Česku i jiných zemích si všiml toho, že se často hovoří o „nás“ na jedné straně a o „nich“, přičemž těmi jsou na straně druhé myšleni zlí cizáci v Bruselu. Takové dělení Havel považuje za mylné. „Jsme na jedné lodi a ta loď má dobrý směr,“ dodal.

Václav Havel:

„Cítím-li se být Evropanem, neznamená to přece, že přestávám být Čechem. Právě naopak: jakožto Čech jsem i Evropanem.“

Události před 20 lety, které vedly k pádu železné opony v Evropě, podle Havla nebyly jen koncem bipolárního rozdělení Evropy, ale do značné míry celého světa.

Havel také obhajoval před europoslanci současnou podobu EU i jejího rozšíření. „Jakákoli alternativa dosavadního vývoje by zřejmě byla podstatně horší a nebezpečnější,“ podotkl. Nové země EU z bývalého východního bloku podle něj mohou partnerům předat své zkušenosti s totalitou. „S těmito zeměmi mívá EU čas od času různá trápení,“ řekl o státech střední a východní Evropy, kterým se postupem času začal blok otevírat a přijímat je do svých řad. Důvody je prý možné hledat v dlouhé vládě komunismu. „Museli jsme čelit důsledkům dlouhodobé vlády strachu a všem nebezpečím souvisejícím s historicky bezprecedentním přerozdělováním vlastnictví,“ okomentoval také přerod těchto zemí na demokratické.

Jerzy Buzek
Jerzy Buzek
Více fotek
  • Jerzy Buzek autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1231/123076.jpg
  • Václav Havel a Jerzy Buzek autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1231/123078.jpg
  • Václav Havel autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1231/123084.jpg
  • Václav Havel vystoupil v Evropském parlamentu s projevem ke 20. výročí pádu komunismu autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1231/123081.jpg
  • Václav Havel po projevu v Evropském parlamentu autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1231/123085.jpg