Češi si při obnově spálené Patagonie vedou dobře

Santiago - V chilské Patagonii vrcholí zalesňování části národního parku Torres del Paine. Před čtyřmi roky ho zničil požár, který svojí neopatrností založil český turista. Praha pak slíbila, že zaplatí obnovu. Chile je teď s výsledky natolik spokojeno, že přemýšlí o další spolupráci s Čechy – v parku je totiž na 20 tisíc hektarů porostu postižených jinými požáry.

Nejhorší požár za celá desetiletí, který začal od převrženého vařiče českého turisty Jiřího Šmitáka, zničil 15 tisíc hektarů parku. Vypukl 17. února 2005, trval přes dva týdny a zaměstnal na osm stovek hasičů. Park od jeho založení postihly dvě desítky požárů, Šmiták byl ale první, kdo se k jeho neúmyslnému založení přiznal, a Česká republika první zemí, která na neštěstí odpověděla rozsáhlou pomocí – devatenácti miliony korun. Cílem pomoci je vysázet nejméně 120 tisíc stromků lenga.

Celková obnova všech porostů se vyšplhá ke 170 milionům korun. Menší rostliny (traviny a křoviny) jsou schopny regenerovat samy bez vnějšího zásahu, ale na obnovu zničeného lesa bude potřeba přibližně dvou milionů sazenic stromů. Práce na obnově lesa by měly trvat až do roku 2017, další století potrvá, než se les dostane do původního stavu.

Národní park Torres del Paine

Má rozlohu přibližně 2400 kilometrů čtverečních a je součástí sítě biosférických rezervací pod ochranou UNESCO. Patří k nejnavštěvovanějším chráněným územím v Jižní Americe. Leží na jihu Chile mezi Andami a patagonskými pampami. Jde o oblast s mnoha hřebeny, stržemi, ledovci, vodopády, řekami, jezery a lagunami. Místní lidé věří, že žulové jehlany tyčící se až do výšky 3050 metrů jsou bojovníci, které proměnil v kámen zlý démon. Národní park tu vznikl v roce 1959 a turisté sem začali ve větším množství jezdit od 90. let minulého století. V přirozených podmínkách tu žijí pštrosům podobní nanduové, lamy huanaco, plameňáci, pumy a ohrožený huemul severní z čeledi jelenovitých.


/*json*/{"map":{"lat":-50.9737781887,"lng":-72.4994659424,"zoom":12,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/