V Česku léčí anginu pectoris novou metodou

Praha – Na světě je nová metoda léčby anginy pectoris. Využívá se při ní speciálních elektrod, které dokáží nemocným výrazně ulevit od bolesti. Ta je jinak omezuje i při lehké zátěži. Čeští lékaři teď zveřejnili závěry devítileté studie. K metodě se navíc staví příznivě i pojišťovny.

Bolest způsobená nedokrvením srdce nemocného doslova posadí do křesla. Nevyjde schody, nemůže dělat ani běžnou práci na zahradě. Například nad panem Petrem Vopálkou visela hrozba plného invalidního důchodu. Pak šel na operaci a dnes už chodí znovu do práce, vrátil se i ke svým koníčkům.

Lékaři jeho anginu pectoris sice nevyléčili, ale zmírnili, a posléze téměř utlumili bolesti, které nedokrvené srdce způsobovalo. Mezi krční a hrudní obratle mu zavedli malou elektrodu, která pomocí kardiostimulátoru bolest blokuje. Pacient je při operaci při vědomí, lékaři s ním musí přesné umístění elektrody konzultovat. „Musíme s pacientem hovořit o tom, zda se pocity příjemného brnění na hrudníku promítají do místa, kde cítí bolest,“ vysvětluje kardiolog Petr Neužil.

Míšní stimulace anginy pectoris stojí kolem 300 000 korun. Pojišťovny ji nehradí automaticky, pokud ji ale lékař doporučí, peníze pošlou. V České republice bylo odoperováno více než 20 pacientů, většinou v pražské nemocnici Na Homolce, ale také v Motole nebo Olomouci.

Umístění elektrody
Umístění elektrody