Karadžić: Soud si jarní termín vycucal z prstu

Haag - Někdejší vůdce bosenských Srbů Radovan Karadžić dnes odmítl jmenování advokáta z moci úřední, který jej má zastupovat u Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) v Haagu. Soud o jmenování rozhodl minulý čtvrtek poté, co se Karadžić odmítal dostavit k soudu s odůvodněním, že neměl na přípravu obhajoby dostatek času. Karadžić se obhajuje sám, právník jej má zastupovat pokaždé, kdy bývalý srbský předák k soudu nepřijde.

Proti jmenování právního zástupce soudem podal Karadžić odvolání. Už v uplynulých dnech přidělení právníka odmítl, dnes si stěžoval také na rozhodnutí soudu přerušit proces do 1. března 2010. Soud tímto rozhodnutím vyšel vstříc Karadžičovu tvrzení, že neměl dost času se seznámit se spisem obžaloby, který čítá na milion stran textu. Dnes Karadžić prohlásil, že soud si jarní termín „vycucal z prstu“, protože on potřebuje na přípravu obhajoby podstatně více času.

Karadžić čelí 11 obviněním z válečných zločinů, genocidy a zločinů proti lidskosti, kterých se podle obžaloby dopustil ve válce v Bosně v první polovině 90. let. Obžalovaný veškerou vinu popírá a proces označuje za politický. Pokud bude usvědčen, hrozí mu doživotní vězení. Sám ale tvrdí, že je nevinen ve všech bodech obžaloby. Dlouho připravovaný proces byl zahájen 26. října.