Obama stále neví, co s Afghánistánem

Washington - Spojené státy zvažují další postup v Afghánistánu. Podle prezidenta Obamy nemá být americká účast v zemi neomezená. S bezpečnostním týmem jednal o počtu vojáků, kteří by měli posílit dosavadní téměř 70tisícový kontingent v zemi. Vrchní velitel McChrystal žádá dalších nejméně 40 tisíc vojáků. Americký velvyslanec v Kábulu to razantně odmítá. Místní vláda se podle něj musí postavit na vlastní nohy.

Americký velvyslanec v Kábulu Karl Eikenberry poslal do Bílého domu dopis, ve kterém prezidenta Obamu žádá, aby neposiloval jednotky v Afghánistánu o další tisíce vojáků. Vzkaz z Kábulu dorazil do Bílého domu zrovna v době, kdy tu američtí představitelé vedou ostré diskuse o nové strategii pro afghánskou misi. Obama údajně odmítl už čtyři možné plány nastiňující budoucí americkou strategii v Afghánistánu, které mu předložili jeho poradci, a požaduje jejich revizi.

Spojené státy mají nyní v Afghánistánu 68 tisíc vojáků. Vyslání dalších jednotek do Afghánistánu před časem požadoval velitel amerických sil v Afghánistánu generál Stanley McChrystal. Ten by si představoval, že by se počet amerických vojáků měl navýšit o dalších 40 tisíc. Ministerstvo obrany uvažuje o vyslání 30 tisíc vojáků.

Spojené státy nyní musí důkladně zvážit i politické poměry v Afghánistánu, kde byl v prezidentských volbách zvolen podruhé prezidentem Hamíd Karzáí. Podle všeho ale volby provázely rozsáhlé podvody, které snižují legitimitu Karzáího vlády.