Na Oxfordu udělují stipendium zastřelené íránské demonstrantky

Oxford - Írán protestuje proti stipendiu Oxfordské univerzity pojmenovaném po oběti protiíránských demonstrací. Studentka Neda Agha Soltánová byla při nich zastřelena a stala se symbolem protestů proti vítězství prezidenta Ahmadínežáda. Dvouleté stipendium je určeno pro íránské studenty filozofie na prestižní univerzitě. Dárcem je Brit, kterého příběh Íránky inspiroval.

Podle íránských úřadů se tímto krokem univerzita připojuje k „politicky motivované kampani a oslabuje tím svou vědeckou věrohodnost“. Stipendium nese název šestadvacetileté íránské studentky Nedy Aghové Soltánové, která v červnu zemřela při protivládní demonstraci na ulici. Soltánová byla zasažena do hrudníku a vykrvácela před očima ostatních demonstrantů. 

Královnina fakulta Oxfordské univerzity udělila první stipendium 21. října. Získala ho dvaadvacetiletá Arianne Shahvisiová. Stipendium je určeno studentům filozofie, kteří by měli být íránské národnosti nebo mít íránské občanství. Zaručuje finanční dotaci ve výši asi 112 tisíc korun a dva roky studia. 

„Má to pro mne velký význam, protože také studuji filozofii a protože jsem íránského původu. Doufám, že tím, že ve studiu na této univerzitě uspěji, ospravedlním odvahu a nadání dcery (rodiny Aghů Soltánů),“ řekla první stipendistka.