Nespokojené Číňany zavírá vláda do hotelů nebo léčeben

Peking - Zpráva organizace Human Rights Watch upozorňuje na to, že v Číně fungují tajná vězení, do kterých úřady zavírají nespokojené občany. Číňané mají po staletí právo si stěžovat na místní úřady u hlavní vlády. Současný režim ale provozuje tajné věznice, do kterých stěžovatele zavírá dřív, než stačí předat svou petici.

Provizorní cely se skrývají v menších hotelích, sanatoriích nebo psychiatrických léčebnách ve větších městech, ale i v samotném centru Pekingu. „Vězni jsou většinou lidé, kteří přijeli z venkova stěžovat si na porušování svých práv. Upozorňují na korupci, nezákonný zábor půdy, policejní násilí. A velmi často skončí v těchto nezákonných vězeních,“ říká pracovník Human Rights Watch Phelim Kine.

„Když mě chytili, odtáhli mě k dodávce a natlačili dovnitř. Dva z nich na mě klečeli tak, že jsem skoro nemohl dýchat. Dávali si záležet, abych co nejvíc trpěl,“ popsal zážitek stěžovatel Čeng Ta-ťing.

Video Čína provozuje tajné věznice
video

Čína provozuje tajné věznice

Centrální vláda trestá regiony, odkud přichází hodně lidí se stížnostmi. Naopak odměňuje ty, které stěžovatele dokáží umlčet. Místní úřady si proto platí únosce, kteří nespokojené občany zastaví. Tajným věznicím pak za každého zadrženého platí až 40 dolarů denně. 

Vláda se nebude dokumentem zabývat, dokud nebude přeložen

Každý rok těmito záchytnými věznicemi projde nejméně 10 tisíc lidí. Někteří i opakovaně. Podmínky jsou tu příšerné. „Největší problém je, že v těchto tajných vězeních jsou zadržení vystaveni sexuálnímu a psychickému zneužívání, krádežím a vydírání. Mají nedostatek jídla, spánku a lékařské péče,“ popisuje Phelim Kine. 

Zpráva organizace Human Rights Watch je založená na výpovědích 38 lidí, kteří zažili únos, věznění a zneužívání. Čínské ministerstvo veřejné bezpečnosti padesátistránkový dokument v angličtině odmítlo. Dokud nedostane čínský překlad, nechce se jím zabývat. Existenci nezákonných věznic odmítá i přesto, že už o nich informovala také čínská média.

Čínská ilegální věznice
Čínská ilegální věznice