Polsko si stěžuje u NATO kvůli ruskému vojenskému cvičení

Varšava – Kvůli zářijovému cvičení ruských jednotek v Bělorusku se Polsko obrací na Severoatlantickou alianci. Polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski poslal generálnímu tajemníkovi NATO Rasmussenovi v dopise stížnost. Polsko prý ruské vojenské manévry v blízkosti jeho hranic znepokojily, cvičení navíc nepřispělo ani k prohloubení důvěry mezi aliancí a Ruskem.

Sikorski dnes řekl, že Polsko chce mít s Ruskem co nejlepší vztahy, ale řídí se zásadou „jak vy se chováte vůči nám, tak my se chováme vůči vám“. Vztahy mezi Ruskem a Polskem jsou již delší dobu napjaté. Oteplení mezi Varšavou a Moskvou zkomplikoval přístup Polska k loňské srpnové válce v Gruzii nebo to, že Spojené státy na polském území chtěly vybudovat protiraketovou základnu. 

Letos v září navíc situaci vyhrotilo vojenské cvičení na území Běloruska, kterého se zúčastnilo 30 tisíc ruských vojáků. 

Proti tomuto vojenskému cvičení se ohradilo nejen Polsko, i sama Severoatlantická aliance si uvědomila, že hrozba ze strany Ruska může být reálná. „To cvičení určitě nepřispělo k posílení důvěry mezi NATO a Ruskem,“ řekl v pondělí Rasmussen polským novinářům v Bruselu. 

V reakci na dopis Sikorského Rasmussenovi se záležitostí budou 18. listopadu v Bruselu zabývat velvyslanci členských států aliance a začátkem prosince i ministři zahraničí členských zemí NATO.