Rakousko se očkuje proti chřipce ve velkém, používá českou vakcínu

Vídeň - V Rakousku pokračuje očkování proti prasečí chřipce. Lidé projevili o vakcínu velký zájem a v ordinacích se začaly tvořit fronty. První den se jich nechalo očkovat devět tisíc. Dosud na virus A(H1N1) zemřeli v Rakousku dva lidé – jedenáctiletá Italka a osmatřicetiletý Rumun. V kritickém stavu leží v nemocnicích další tři pacienti s prasečí chřipkou. Lékaři minulý týden zaznamenali přes 10 tisíc nově nakažených a úřady vyhlásily epidemii. Prasečí chřipka už ve světě zabila více než 6 000 lidí.

Tempo nákazy v Rakousku se zvyšuje a velký zájem o očkování přetrvává. Po celé zemi poskytuje očkování na 130 center, některá z nich musela rozšířit ordinační hodiny. Zatím se nechalo očkovat zhruba 30 000 Rakušanů. Vídeň má do konce listopadu zajištěný přísun dávek pro 800 000 lidí a pro případ katastrofy si smluvně pojistilo přednostní dodávku vakcíny pro všech 8 milionů obyvatel.

Vakcín je pro zájemce dostatek, část dávek pochází z České republiky. „Jsme velmi vděční za spolupráci s Českem, protože naše očkovací látka se vyrábí nejen v Rakousku, ale také v Bohumíně,“ říká epidemiolog Michael Kunze.

Video Telefonát Jana Moláčka
video

Telefonát Jana Moláčka

Počet potvrzených případů se pohybuje kolem tisícovky, což je ale jenom orientační číslo. Laboratoře totiž nestíhají vyhodnocovat vzorky. Rakouští epidemiologové odhadují, že se epidemie vyšplhá až na 400 000 nakažených.

Nemocných přibývá i v Německu, školy jsou zavřené

Pacientů s prasečí chřipkou prudce přibývá i v Německu. Německý Institut Roberta Kocha uvedl, že se v Německu novou chřipkou zatím nakazilo přes 50 000 lidí. Třináct lidí vir A(H1N1) připravil o život. Ve skutečnosti jsou počty pacientů ale nejspíš vyšší. Po celém Německu se už uzavřely desítky školních tříd a škol, a děti tak mají kvůli prasečí chřipce prázdniny.

Německo počítá s tím, že bude mít do konce roku k dispozici dva miliony vakcín proti nové chřipce. V prosinci chce mít také 150 000 upravených očkovacích dávek, které by mohly dostat těhotné ženy.

Francie pokračuje v očkování

Ve Francii dnes začala druhá fáze plošného očkování rizikových skupin obyvatelstva proti takzvané prasečí chřipce, která si v zemi vyžádala již 34 mrtvých. Po zdravotnících, kterým je vakcína podávána od 20. října, přicházejí na řadu mimo jiné osoby trpící chronickými nemocemi a rodiče dětí ve věku do šesti měsíců, u nichž očkování doporučeno není. Jde zhruba o šest milionů lidí.

První případ hlásí už i Grónsko

První případ prasečí chřipky ohlásilo už i Grónsko. Virem A(H1N1) se nakazila holčička v předškolním věku ve východní části ostrova. Nákazu u ní lékaři zjistili náhodou při rutinní zdravotní prohlídce.

Laboratorní testy provedené v Dánsku následně potvrdily, že dívka se skutečně nakazila virem pandemické chřipky. Grónský šéflékař Flemming Kleist Stenz je nicméně přesvědčen, že v mírné formě se chřipka A(H1N1) na ostrově již objevila u několika lidí. Nakažené osoby však podle něho nevyhledaly lékaře.

Na světě už přes 6 500 obětí

Prasečí chřipka zabila podle odhadů expertů od dubna do října asi 3 900 Američanů, z toho 540 dětí. Uvedlo to dnes americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí. Ve Spojených státech se prý prasečí chřipkou nakazilo celkem asi 22 milionů lidí, z nichž téměř 100 tisíc bylo hospitalizováno. Osm milionů z nakažených tvoří děti. Na prasečí chřipku zemřelo podle odhadů celkem přes 6 500 lidí, z toho přes 400 v Evropské unii.