Volby v Palestině zatím nebudou, byly by neregulérní

Ramalláh – Lednové parlamentní a prezidentské volby na palestinských územích plánované na počátek příštího roku byly zatím odloženy na neurčito. Rozhodla o tom dnes tamní volební komise s odůvodněním, že by nebylo možné zaručit férovost hlasování. Mělo se volit už koncem ledna, kvůli odmítavému postojí hnutí Hamas ale bez účasti obyvatel pásma Gazy.

Vedení samosprávy vypsalo v říjnu parlamentní a prezidentské volby na 24. leden. Radikální Hamas, vládnoucí v pásmu Gazy, vzápětí ale oznámil, že na tomto území se volit nebude. Rozhodnutí o volebním termínu označil za nelegální a neústavní. Předseda samosprávy Mahmúd Abbás navíc minulý týden řekl, že kvůli stagnujícím mírovým rozhovorům s Izraelem se nebude ucházet o další mandát předsedy.

Budou-li volby odloženy, zůstane Abbás v čele samosprávy, i když jeho původní mandát už vypršel. Palestinci naposledy volili poslance v lednu roku 2006. Zvítězil v nich Hamas, který ale nesestavil pro zahraniční partnery přijatelnou vládu a postupně z ní byl vytlačen. V roce 2007 se zmocnil Gazy a od té doby mají obě palestinská území rozdílné vlády. Svět a Izrael jedná pouze s tou na západním břehu Jordánu, kde má hlavní slovo Abbásova strana Fatah.

/*json*/{"map":{"lat":32.0825745595,"lng":35.0793457031,"zoom":7,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/