Maoisté zablokovali v Káthmándú přístup k vládním úřadům

Káthmándú  - Desetitisíce bývalých maoistických povstalců zablokovaly v nepálském Káthmándú přístup k vládním úřadům. Při drobných potyčkách s policií bylo zraněno několik lidí. Nepál se zmítá v politické krizi od května, kdy maoisté odešli z vládní koalice. Rozkol vznikl kvůli sporům o začlenění bývalých povstalců do nepálské armády. Maoisté požadují rezignaci současného kabinetu a prezidenta.

Podle některých policejních zdrojů jsou v ulicích desetitisíce demonstrantů. Maoisti chtějí v protestu pokračovat i zítra. Demonstranti nedovolili vládním činitelům vstoupit do oblasti, kde stovky pořádkových policistů vyzbrojených obušky a slzným plynem hlídají komplex hlavních vládních budov. Došlo k několika potyčkám. Demonstranti házeli na policisty kameny, strážci pořádku použili obušky a slzný plyn. 

Předák komunistické strany (maoistické) Pušpa Kamál Dahal, který v květnu opustil post premiéra, řekl, že protesty budou pokračovat, dokud nebudou splněny jejich požadavky na rezignaci vlády a prezidenta. „Je to naše povinnost, povinnost občanů zachránit tuto zemi. Proto jsme se zde shromáždili v tak velkém počtu,“ prohlásil.   

/*json*/{"map":{"lat":27.7040476165,"lng":85.3188371658,"zoom":15,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Dahal odstoupil z funkce poté, co prezident Ráma Baran Jádav odmítl rozhodnutí jeho vlády odvolat šéfa armády. Na prezidentův krok maoisté reagovali vystoupením z vládní koalice a od té doby organizují protesty jak v ulicích, tak v parlamentu. Maoisté tvrdí, že šéf státu tím, že změnil rozhodnutí vládního kabinetu, podkopal autoritu a nadřazenost civilní vlády. 

Maoisté obviňují šéfa armády, že nechtěl vzít do armády tisíce bývalých povstalců, což je hlavní požadavek mírové dohody, na jejímž základě maoisté složili před třemi roky zbraně. 

Maoisté bojovali s vládními jednotkami od roku 1996 do 2006, kdy ukončili ozbrojenou revoltu a zapojili se do mírového procesu. Během povstání bylo zabito více než 13 tisíc lidí.