Ztracený vojenský pes se našel po 14 měsících

Sydney - Pes vycvičený k hledání bomb, který se ztratil při boji mezi australskými vojáky s povstalci na jihu Afghánistánu, se po více než roce našel a vrátil ke své jednotce. Černou labradorku Sabi náhodně objevil americký voják na odlehlém vojenském stanovišti v jihoafghánské provincii Uruzgán. Zvíře je v dobrém stavu, záhadou ale je, kde se 14 měsíců toulalo a co zažilo. Nyní podstupuje lékařské prohlídky, aby se zjistilo, zda se může vrátit do Austrálie.

Sabi doprovázela australsko-afghánskou armádní hlídku, kterou v září 2008 v jiné části jihoafghánské provincie Uruzgán přepadli muslimští rebelové. Při následném boji utrpělo zranění devět vojáků a fenka zmizela. Intenzivní pátrání nemělo až doposud žádné výsledky.

Teď se Sabi vrátila na australskou základnu právě včas, aby stihla návštěvu australského premiéra Kevina Rudda. „Sabi se nám vrátila celá a je to doopravdy nádherný pejsek,“ prohlásil Rudd, když ho ve středu fotografovali společně s velitelem sil NATO v Afghánistánu generálem Stanleym McChrystalem, jak hladí nalezenou labradorku.

Video Labradorka Sabi se našla po 14 měsících
video

Labradorka Sabi se našla po 14 měsících

Čtyřletá Sabi je ve skvělé kondici, takže se o ni nejspíš někdo staral. „Vždycky bývala skvělý pes a ohromně nám pomáhala. To, že přežila, jen dokazuje, že v sobě má skutečně australského ducha. Prostě to nevzdá a neřekne: raději umřu,“ chválí fenku psovod George Hulse. Zvíře si podle něj zaslouží také vojenskou poctu.

George Hulse, Asociace stopařů a vojenských psů australské armády:

"Jedno vyznamenání se jmenuje Medaile pro vojenské psy za bojové nasazení. Sabi si ji určitě zaslouží. Druhou dáváme po pěti letech ve službě a Sabi ji časem také dostane.

V Afghánistánu působí více než 1 500 australských vojáků, kteří se z velké části podílejí na výcviku afghánských bezpečnostních sil. Některé jednotky využívají psy, kteří dokážou vyčenichat výbušniny, jež povstalci často nastražují u silnice.

Nalezená labradorka Sabi
Nalezená labradorka Sabi
Více fotek
  • Nalezená labradorka Sabi autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1234/123398.jpg
  • Medaile pro vojenské psy za bojové nasazení autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1235/123442.jpg