Kambodža a Thajsko si vzájemně vyhostily diplomaty

Phnompenh - Kambodža dnes vypověděla ze země jednoho z vysokých diplomatů thajského velvyslanectví. Bangkok vzápětí reagoval recipročním krokem. Mezi oběma zeměmi roste napětí kvůli bývalému thajskému premiérovi Tchaksinovi Šinavatrovi, kterého kambodžská vláda jmenovala minulý týden svým ekonomickým poradcem, avšak Thajsko usiluje o jeho vydání kvůli stíhání za korupci.

Už po Šinavatrově jmenování Bangkok odvolal z Phnompenhu svého velvyslance, načež Kambodža odvolala svého.

Tchaksin na dnešním setkání se stovkami ekonomů v Phnompenhu prohlásil, že chudé zemi má mnoho co nabídnout. Vyslovil naději, že kritikové v jeho zemi nakonec uvidí užitek z ekonomicky stabilního souseda.

Kambodža ve středu odmítla žádost Thajska o Tchaksinovo zatčení a vydání, protože podle ní je záležitost motivována politicky. Jmenování Tchaksina poradcem navíc značně poškodilo vztahy mezi oběma zeměmi, které se za poslední rok a půl už dostaly několikrát do křížku kvůli územním nárokům. Konflikt si vyžádal i mrtvé.

Miliardář Tchaksin, který byl obviňován z korupce, byl svržen z postu thajského premiéra během vojenského převratu v roce 2006. Tchaksin se nicméně stále těší velké oblibě mezi thajským venkovským obyvatelstvem díky své populistické politice. Většinu svého času nyní tráví v exilu v Dubaji.

Tchaksin by měl z Kambodže odletět v pátek. V této zemi má podle agentury AP významné obchodní zájmy, ovšem na dnešním setkání s ekonomy prohlásil, že tomu už tak není.