Klaus pro referenda o přesunu pravomocí do EU a proti prázdným oslavám pádu zdi

Londýn - Český prezident Václav Klaus dnes v Londýně ocenil návrh šéfa britských konzervativců Davida Camerona uspořádat referendum o každém dalším přesunu pravomocí do Bruselu. On sám by pro takový postup byl také, protože členské země Evropské unie předaly pravomocí víc, „než je zdravé a rozumné“. Naopak důraz, který kladou konzervativci na ekologii, označil prezident za „nerozumný a nešťastný“. Kriticky se vyjádřil rovněž k oslavám pádu Berlínské zdi.

Cameron poslal v létě Klausovi osobní list, v němž napsal, že když konzervativci na jaře vyhrají parlamentní volby, vyhlásí referendum o Lisabonské smlouvě. Podle Klause byl Cameronův dopis důležitý, ale neovlivnil jeho rozhodování smlouvu „podepsat nebo nepodepsat, eventuálně čekat na britské referendum“.

Prezidentovi se také zdála „prázdná“ pondělní oslava pádu Berlínské zdi v Berlíně, protože nebyla zaměřena do budoucnosti. On sám se při dnešní přednášce v soukromém Reformním klubu, která bude přístupná jen členům, zaměří na to, že slavení 20 let pádu komunismu by nemělo jen připomínat minulost. „Já když jsem viděl berlínskou oslavu v pondělí, tak mám pocit, že to byla taková prázdná oslava pro oslavu,“ řekl Klaus. Podle něj „je potřeba vytěžit nějaké poučení z toho, co se dělo v minulosti… je to něco navýsost aktuálního pro přítomnost i pro budoucnost“. Zdůraznil, že stále existuje riziko, že se objeví další ideologie, jako byly komunismus a nacismus ve 20. století. „Těmto podobně nebezpečným ideologiím není konec, objevují se stále, jmenují se jinak, mají vnější charakteristiky jiné, ale strukturální charakteristiky mají podobné,“ řekl.