Fischer předal v Římě Lisabon

Řím - Ratifikační listinu Lisabonské smlouvy o reformě Evropské unie dnes v Římě předal premiér Jan Fischer. Učinil tak první den své dvoudenní návštěvy italského hlavního města a Vatikánu, kde ho v sobotu čeká setkání s papežem Benediktem XVI. Fischer Lisabonskou smlouvu odevzdal do depozitáře italského ministerstva zahraničí, v němž se uchovávají dokumenty Evropské unie. Tím byla formálně završena ratifikace smlouvy v celé sedmadvacítce a listina reformující činnost EU může začít platit 1. prosince.

Listinu Fischer předal šéfovi italské diplomacie Francovi Frattinimu, její přesun z římského letiště do budovy ministerstva zahraničí se ale neobešel bez obtíží. Kolona s premiérem totiž ujela mikrobusu, v němž seděl náměstek českého ministra pro evropské záležitosti Marek Mora, který u sebe ratifikační listinu měl. Zatímco Fischer už čekal na ministerstvu, mikrobus kvůli páteční dopravní zácpě v Římě nabíral stále větší zpoždění. Jeho řidič si nakonec vyžádal policejní doprovod, který listině „probojoval“ cestu do cíle.

Franco Frattini Janu Fischerovi:

„Děkuji Vám, pane premiére, že jste přijel osobně. Je to výjimečná situace.“

Česko bylo poslední zemí unie, která „Lisabon“ přijala. Po dlouhých průtazích ji nakonec podepsal její dlouhodobý kritik prezident Václav Klaus. Lisabonská smlouva má za cíl zefektivnit fungování rozšířené unie. Zavádí například institut stálého předsedy Evropské rady a post „evropského ministra zahraničí“. Už na příští čtvrtek je svolán mimořádný summit EU, na němž by se šéfové vlád a států měli rozhodnout, kdo bude obě nové významné funkce zastávat.

Večer se český premiér setká s profesory, studenty, seminaristy a duchovními papežské koleje Nepomucenum, určené pro české bohoslovce v Římě. Bude to u příležitosti 20. výročí pádu železné opony v Evropě, obnovení svobody vyznání v zemi a svatořečení Anežky České.

/*json*/{"map":{"lat":41.934942,"lng":12.46061,"zoom":15,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":41.93689196485,"lng":12.458281517029,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Smlouva začne platit od prosince. Už na příští čtvrtek je svolán mimořádný summit EU, na němž by se šéfové vlád a států měli rozhodnout, kdo bude zastávat dvě nové významné funkce, s jejichž zavedením Lisabon mimo jiné počítá. Je to post jakéhosi prezidenta EU a pozice unijního představitele pro diplomacii.