Plíce světa se uzdravují

Brazílie - Amazonské deštné pralesy mají naději na záchranu. Za oběť dřevařům letos padlo o 45 procent méně stromů než loni. Situace je nejlepší za posledních 21 let. Informovala o tom brazilská vláda. Je to povzbudivá zpráva před blížící se klimatickou konferencí v Kodani.

Za poslední rok zmizelo 7000 kilometrů čtverečních amazonského pralesa. Množství pokácených stromů za rok se tak snížilo o 45 procent. Satelitní snímky za posledních 12 měsíců ukazují nejmenší míru poškození od roku 1988, kdy vláda začala odlesňování kontrolovat. 

„Nová data ukazují výjimečné a významné snížení. Je pro nás velmi důležité, téměř svaté, abychom na tomto dokázali dál spolupracovat,“ řekl prezident Brazílie Luiz Inacio Lula da Silva. 

Video Pralesy se uzdravují
video

Pralesy se uzdravují

/*json*/{"map":{"lat":-2.96498436933,"lng":-58.7603759766,"zoom":8,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Mizení amazonského pralesa se zpomaluje od roku 2004. Tehdy kácení dosáhlo vrcholu. Podle enviromentalistů ale současné zlepšení stále nestačí. 

„Kromě snah o snížení nelegálního odlesňování Amazonu by měla Brazílie se svým přírodním bohatstvím jít příkladem a vést boj proti růstu skleníkových plynů. Nestačí splnit jeden úkol a před další zodpovědností se schovat,“ varuje koordinátor Světového fondu na ochranu přírody Claudio Maretti. 

Pokles v odlesňování pravděpodobně souvisí s ekonomickou recesí. Pralesu tedy hrozí další rána, až se ekonomika vzchopí. Brazílie si teď klade ambiciózní cíl, že do roku 2020 sníží kácení v Amazonii o 80 procent.