Obama prodloužil sankce proti Íránu

Washington - Americký prezident Barack Obama prodloužil dlouhodobé hospodářské sankce vůči Íránu. Americké federální úřady mezitím chtějí zabavit 4 mešity a mrakodrap v New Yorku, které patří muslimské neziskové organizaci Alavi Foundation. Nadaci údajně kontroluje íránská vláda a získává tak peníze na svůj jaderný program. Konfiskace by měla zahrnovat také bankovní účty, školy a islamistická centra v pěti amerických státech. Celkem jde o majetek v hodnotě 500 milionů dolarů. Pokud vláda dostane povolení soudu, půjde o největší protiteroristickou konfiskaci v historii USA.

Obama zdůvodňoval své rozhodnutí v Kongresu tak, že „vztahy s Íránem se nevrátily do normálu“. Spojené státy zavedly sankce proti Íránu už na začátku 80. let poté, co proběhla v zemi islámská revoluce. Radikální studenti tehdy na americkém velvyslanectví uvěznili 52 Američanů a zadržovali je 444 dní. USA a Írán pak přerušily diplomatické vztahy a dosud je neobnovily. 

Další sankce USA zavedly během íránsko-iráckého konfliktu v 80. letech minulého století a v březnu 1995 tehdejší americký prezident Bill Clinton vyhlásil embargo pro americké firmy na obchod a investice v Íránu.