Němečtí studenti protestují kvůli podfinancování vysokých škol

Berlín – Němečtí studenti protestují proti špatnému stavu školství v zemi. Ve zhruba padesáti městech již obsadili posluchárny a další prostory na vysokých školách. Inspirovali se u rakouských vysokoškoláků, kteří začali s obsazováním poslucháren již před třemi týdny. Ti ovšem částečně protestují i proti Němcům. Studentům vadí, že stát sice zavedl studijní poplatky, ale do vysokého školství dostatek financí nedává. Formulace studentských požadavků zatím není celostátně sjednocena. Na úterý plánují studenti protestní den, kdy hodlají na problémy aktivně poukázat.

Podle Jaroslava Šonky, publicisty Radiožurnálu, je vysoké školství jedním z faktorů ekonomické konkurenceschopnosti země. Studenti již formulovali celou řadu požadavků, které postupně vznikají na konkrétních vysokých školách. Prozatím ale nedošlo k jejich jednoznačnému propojení. Špatný stav školství se ukazuje na mnoha místech. „Studentům vadí přeplněné učebny, studijní poplatky, ale hlavní důvod je podle mne tzv. Boloňský proces, podle nějž musí studenti co nejrychleji obsáhnout všechny zkoušky, a to způsobuje stres,“ domnívá se politolog Petr Robejšek. Profesoři reagují na obsazení poslucháren různě. V některých městech si pozvali na pomoc i policisty. „Dnes už je možné, aby policie vstoupila na akademickou půdu,“ uvedl Šonka.

Existují ale i místa, kde učitelé na situaci reagují kladně. Uvědomují si, že se problém podfinancování vysokého školství týká i jich samotných. K protestům se zatím příliš nevyjadřují politici. Nová vláda, ale i nová opozice na to podle Šonky nemají čas. Studenty plánovaný protestní den se bude konat v úterý. „Studenti budou dělat aktivity, které upoutají veřejnost, budou se chovat nápaditě, ale požadavky zůstanou stejné,“ podotkl Šonka. Co se týká splnění studentských požadavků, Robejšek v něj příliš nevěří. „Rakušanům se podařilo ledacos prosadit a možná se to podaří i Němcům, ale ten zásadní problém je, jaký smysl má univerzita a jak má vypadat jeho produkt - student,“ podotkl Robejšek.

Video Rozhovor s Petrem Robejškem a Arminem Sandmannem
video

Rozhovor s Petrem Robejškem a Arminem Sandmannem

Zavedení studijních poplatků vyhnalo německé studenty do Rakouska

V Německu byly v lednu loňského roku zavedeny studijní poplatky zhruba 500 eur za semestr. V Rakousku se ale na některých univerzitách dosud neplatí. „Němečtí studenti v pohraničí pak často využili možnosti studia na rakouské škole bez poplatků a pro některé rakouské studenty pak nezbylo místo,“ vysvětluje protesty rakouských studentů vůči německým publicista Armin Sandmann.

V některých městech si profesoři přizvali na pomoc policii
V některých městech si profesoři přizvali na pomoc policii