Grónský ledovec taje rychleji, než se dosud předpokládalo

Grónsko – Časopis Science ve své studii informuje o tom, že ledovec v Grónsku taje rychleji než dříve. Každý rok se zmenší o 273 miliard tun. Rozmrzající led tak zvyšuje hladinu světového oceánu. V případě, že roztaje celý, zvedne hladinu oceánů o sedm metrů. Nová studie také vysvětlila, proč se ledová pokrývka zmenšuje. Ze srovnání údajů o počasí vyplývá, že tři roky po sobě byla velmi horká léta. Tání se bude i nadále zrychlovat, voda na povrchu ledovce totiž přijímá více slunečního záření než led. Informovala o tom BBC.

Tým vědců ke svému výzkumu použil kromě informací o počasí také data ze satelitů a modely ledové kry. „Od roku 2000 byl vidět jasně se zrychlující úbytek hmotnosti ledovce. Nevím, jestli to bude pokračovat, ale očekávám, že ano. V budoucnosti má být ještě teplejší klima,“ řekl vedoucí výzkumu Michiel van den Broeke z Utrechtské univerzity v Nizozemsku. Hladiny oceánů se celkově zvyšují přibližně o tři milimetry za rok.

Zpráva Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC) předpokládá zvýšení hladiny moře o 28 až 43 cm během tohoto století. Ředitel centra World Data Center for Glaciology na univerzitě v Coloradu Roger Barry pokládá studii časopisu Science za velmi významný dokument. Dle jeho slov učinily nové informace velký krok kupředu. Profesor Barry rovněž editoval určité části zprávy, které publikovala IPCC, které se zabývaly polárními oblastmi.

Problém ledovce v Grónsku je jen předstupněm tání na dalších místech

Ledovec prochází procesem zvaným odtrhávání. Jde o to, že se dostává ze sevření antarktického ledu spodním rytmickým klesáním a zvedáním hladiny vody. „Závěr, k němuž jsme dospěli na základě pozorování v Grónsku, může být předobrazem situace panující i na dalších místech ve světě,“ domnívá se profesor geografie na coloradské univerzitě Waleed Abdalati.

Američtí vědci již v 70. letech předpověděli, že tání antarktických ledovců je jasným signálem globálního oteplování. Hlavní příčinou růstu teploty na Zemi v posledních letech je hromadné využívání a spalování fosilních paliv, jako je ropa nebo plyn.

Grónský ledovec
Grónský ledovec
Více fotek
  • Grónský ledovec autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1236/123531.jpg
  • Grónský ledovec autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1236/123533.jpg