Zloději si došli do galerie v Oslu pro Munchův obraz

Oslo – Včera v noci se do galerie v Oslu vloupali zloději. Šli na jisto, z muzea zmizel jediný obraz – litografie slavného malíře Edvarda Muncha, jehož cena se odhaduje na 6 milionů korun. Policie se domnívá, že šlo o krádež na zakázku. Policie po pachatelích pátrá.

Zloději v noci rozbili jednu z výloh galerie a odnesli Munchovu litografii. Jde zřejmě o verzi díla Příběh (Historien). Podle galeristy zmizela „ručně kolorovaná“ práce. Policie zatím neví, jestli byl pachatel jeden, či jich bylo několik. Zloději z místa činu ujeli ukradeným autem, které policisté našli o několik ulic dál. „Krátce před půl jedenáctou jsme dostali hlášení, že v obchodu s uměleckými díly na ulici Drammensveien došlo ke vloupání. Svědci viděli, jak z místa činu odjíždí automobil. Ten jsme našli opodál. Teď zajišťujeme stopy,“ popsal pátrání norský policista.

Munchovy obrazy se stávají terčem krádeží poměrně často. V roce 1994 odnesli zloději z národní galerie v Oslu jednu verzi nejslavnějšího malířova díla „Křik“. O tři měsíce později ji vrátili. V roce 2004 pachatelé z Munchova muzea ukradli obrazy Křik a Madona. Po čase policie práce našla, byly ale nenávratně poškozeny. 

Norský malíř a grafik Edvard Munch patří k hlavním představitelům expresionismu. Jeho obrazy ztvárňují lidské pocity úzkosti a prázdnoty. Nejznámější jsou obrazy Křik a Madona. Umělec, který zemřel v roce 1944, vytvořil kolem 1100 maleb, 18 tisíc grafických listů, 4500 kreseb a akvarelů a šest soch.

##GMAP:3003:Munch obraz## 
Včera v noci se do galerie v Oslu vloupali zloději. Ukradli litografii slavného malíře Edvarda Muncha, jehož cena se odhaduje na 6 milionů korun.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24