Slovensko stále nemá případ úmrtí na prasečí chřipku

Bratislava – Slovenské úřady dnes odvolaly, že by 48letá Bratislavanka minulý týden zemřela na prasečí chřipku. Ženě selhalo srdce, nebezpečný virus ale urychlil její smrt. Oznámil to dnes mluvčí Úřadu pro dohled nad zdravotní péčí (ÚDZS) v Bratislavě Milan Michalič. Slovensko tak úředně stále nemá žádnou oběť viru H1N1. Na prasečí chřipku zemřelo zatím v Evropě prokazatelně 474 lidí, ve světě pak 6768 osob.

Podle ÚDZS sice žena byla nakažena virem prasečí chřipky, trpěla však i chronickým onemocněním srdce a poškozením plic. Její zdravotní stav byl kvůli tomu natolik vážný, že smrt se už nedala odvrátit. „Následná infekce virem chřipky u pacientky s takto narušeným zdravotním stavem jen vystupňovala procesy probíhající v jejím organismu, což vyústilo v selhání poškozeného srdce,“ uvedl Michalič. Někteří odborníci ale nadále namítají, že selhání srdce u ženy skutečně způsobila prasečí chřipka. 

Na takzvanou prasečí chřipku zemřelo podle odhadu ve světě zatím přes 6500 lidí, z toho přes 450 v Evropské unii. Podle odborníků Evropa stojí na prahu chřipkové epidemie. Jednotlivé státy proto přijímají preventivní opatření. Zavírají se školy v Německu, Rakousku i Maďarsku.

Počet pacientů s prasečí chřipkou rychle narůstá. Německé úřady proto ulevily lékařům tím, že už nemusejí hlásit každý případ nákazy. Oznámit musejí jen případy úmrtí. V mnoha zemích unie se také již začalo proti prasečí chřipce očkovat, do Česka vakcína ale ještě nedorazila.

Největší počet obětí v Evropě má Británie, kde nová chřipka připravila o život 180 lidí. Ve Španělsku na ni zemřelo 88 osob, ve Francii šest desítek. Česko má jednu oběť.