Turecká vláda posílí práva Kurdů

Ankara – Turecká vláda chce dát více práv a příležitostí Kurdům, kteří si desítky let stěžují na diskriminaci. Premiér Recep Tayyip Erdogan dnes představil kroky, které by měly ukončit čtvrtstoletí trvající konflikt. Opozice ale vládu kritizuje, že kurdským povstalcům příliš ustupuje. Turecká vláda ruší veškerá omezení používání kurdštiny. Doposud přitom platilo nařízení, že kdo používá na veřejnosti kurdštinu, může skončit ve vězení. Kurdové tak budou moci znovu používat původní místní názvy vesnic. Kurdští politici budou moci hovořit mateřštinou třeba během volební kampaně.

Nový vládní plán ustavuje také výbor pro diskriminaci nebo úřad, který bude vyřizovat stížnosti Kurdů na bezpečnostní síly. To vše má podpořit mírový plán. Vláda usiluje o to, aby povstalci ze Strany kurdských pracujících (PKK)složili zbraně. 

Cílem je posílit jednotu státu

Ministr vnitra Besir Atalay říká: „Cílem tohoto demokratického otevření není poškodit jednotu našeho státu a národa, ale naopak je zaměřeno na její posílení.“ Nyní je prý nutné přepracovat ústavu. Není ale jisté, zda ústavní změny projdou, proti návrhu se totiž vyslovila opozice. 

Kurdové ze strany PKK bojují za samostatnost už od 80. let, za tu dobu kvůli konfliktu zemřelo téměř 40 tisíc lidí. Střet Kurdů a turecké vlády vyvrcholil v polovině 90. let, kdy byly zničeny tisíce vesnic v rozsáhlé kurdské oblasti na jihovýchodě a východě země. V té době zmizely také stovky kurdských civilních obyvatel.