Ve Furthu se vzpomínalo na stříhání drátů

Furth im Wald (Německo) - Dvacet let od pádu železné opony si  společně připomněli Češi i Němci v příhraničním Furth im Waldu, přijel se podívat i tehdejší ministr zahraničí Hans-Dietrich Genscher. Slavnostní akci s proslovy doprovodila i divadelní inscenace německého a českého gymnázia s názvem Život na hranici. Šéfové diplomacií Československa a Německé spolkové republiky symbolicky přestřihli ostnatý drát železné opony den před Štědrým dnem v roce 1989.

Hans-Dietrich Genscher, bývalý německý ministr zahraničí:

„Je to, jako by to bylo včera, nádherný okamžik a velká euforie.“

Podle Genschera toho v lidech z prvotního elánu z doby, když padala železná opona, hodně zůstalo. Stejnou zkušenost má i český generální konzul v Mnichově Josef Hlobil. Pádem železné opony se definitivně změnil život na hranicích. Z Čechů a Němců se znovu stali sousedé a dvacet let v sousedství bez ostnatých drátů přináší podle podnikatelů i ekonomický profit.

Bavorsko a západní Čechy jsou hospodářsky velmi provázané. „Šedesát procent majetkové a hospodářské činnosti je s východním Bavorskem, takže naše krajská ekonomika je závislá na tom, jak se vyvíjí situace v Bavorsku,“ říká k tomu předseda Krajské hospodářské komory Plzeňského kraje Zdeněk Mužík.

/*json*/{"map":{"lat":49.3266883286,"lng":12.8550338745,"zoom":12,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":49.303909,"lng":12.845706,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/