Stav české krajiny ovlivňuje hlavně urbanizace a zemědělství

Praha - V Česku v posledních deseti letech ubývá kvůli urbanizaci průměrně 11 hektarů zemědělské půdy denně. Trend se navíc v posledních letech výrazně zrychluje. Urbanizace spolu s intenzivním zemědělstvím a rostoucí dopravou přispívá také k rozdrobování krajinných celků, což ohrožuje řadu živočišných i rostlinných druhů. Uvádí to první souhrnná zpráva o stavu krajiny a přírody v ČR.

Česká krajina je rozřezaná křížem krážem. Zvěř při svých cestách stále častěji vidí jenom dlouhé a nepřekonatelné ploty, silnice, domy nebo haly. Srny se nedostanou za potravou, zajíci na místa, kde se množí.

Pohyb stáda zubrů je v českých podmínkách nepředstavitelný. Jde o jedno ze zvířat, které z české přírody vymizelo a nejspíš už se nikdy nevrátí. „Řada druhů je schopná žít jenom v areálech určité velikosti. Jakmile plocha klesne, druhy tam nepřežijí,“ vysvětluje ministr životního prostředí Ladislav Miko.

Během desetiletí takto ubývá svobodný prostor pro zvěř jenom kvůli dopravě. Negativní roli mají ale také oplocené pastviny. Nepřekonatelné bariéry berou přírodě pestrost a rovnováhu. K zániku přírody však podle Hoška nedochází. „Je třeba si uvědomit, vzácnější druhy zvířat nahrazují ty běžnější,“ dodává. Zprávu o stavu české přírody a krajiny předloží ministr životního prostředí příští týden vládě.

Rys ostrovid
Rys ostrovid