Pan Ki-mun nebude den jíst, chce bojovat proti světovému hladu

New York - Generální tajemník OSN Pan Ki-mun se hodlá připojit ke čtyřiadvacetihodinové hladovce, kterou na znamení solidarity s více než miliardou lidí trpící na světě hladem vyhlásila Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). Generální ředitel této organizace Jacques Diouf ve středu vyzval svět, aby dnes nebo v neděli v zájmu všech lidí, kteří každý den chodí spát hladoví, držel jednodenní hladovku.

Jak oznámila agentura AP, Pan Ki-mun bude hladovět v neděli cestou do Říma, kde má v pondělí promluvit na úvod třídenního světového summitu o potravinové bezpečnosti, který pořádá FAO od 16. do 18. listopadu. Zúčastnit by se ho měli mimo jiné brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva, papež Benedikt XVI. a zimbabwský prezident Robert Mugabe.

FAO a Světový program pro výživu (WFP) zveřejnily v polovině října výroční zprávu, podle níž se počet hladovějících lidí ve světě letos v důsledku potravinové a ekonomické krize zvýšil na 1,02 miliardy. To je nejvíce za poslední čtyři desetiletí. Statisticky je tak podvyživený každý šestý obyvatel Země. Od loňska přibylo ve světě přibližně 100 milionů lidí, kteří nemají dostatek jídla. 

„Vyzval jsem lidi dobré vůle, aby vyjádřili solidaritu s hladovějícími ve světě. Každých šest sekund zemře hlady jedno dítě. Čtyřiadvacet hodin nejíst a nepít je gesto, které by mělo na tento problém upozornit veřejnost. A zároveň tlak na ty, kteří můžou situaci změnit,“ vysvětlil generální ředitel FAO Jacques Diouf.

Organizace Lékaři bez hranic upozorňuje hlavně na podvýživu u dětí. Nedostatek léků a špatné složení potravin vedou u nich k trvalému poškození zdraví.

Svět potřebuje na boj s podvýživou přes dvanáct miliard dolarů. Bohaté země ale utratí ročně jen 350 milionů. Státníci v Římě proto musí hledat způsob, jak tuto propast alespoň zmenšit.