NASA zjistila, že je na Měsíci velké množství vody

USA – Na Měsíci by se mohla zřídit stálá základna. Vyplynulo to z výzkumu, který udělala americká NASA. Zjistila totiž, že se na Měsíci nachází velké množství vody, a přispěla tak k významnému pokroku v oblasti kosmického výzkumu. To, že je na Měsíci voda ve formě ledu, není žádným tajemstvím. Otázkou ale zůstávalo, kolik jí tam je. Podle posledních zjištění jí je na měsíčních pólech více, než si vědci dosud mysleli.

„Skutečně jsme našli vodu. A nenašli jsme jen trochu, ale objevili jsme velké množství. Ještě asi před měsícem jsme mluvili o čajových lžičkách nebo sklenicích vody, dnes můžeme říct, že jde o tucet takových věder vody,“ podotkl hlavní výzkumník Anthony Colaprete.

Astronomové při misi zjistili, že se životodárná tekutina skrývá i v temných kráterech na měsíčních pólech, do kterých neproniká sluneční světlo. Speciální satelit LCROSS odeslal Zemi záznam dopadu a informace o měsíčním materiálu, který prokázal značné množství vodní páry.

Video Reportáž Michala Kubala
video

Reportáž Michala Kubala

„NASA teď umožnila plánovat budoucí mise. Zjištění otevírá novou kapitolu našeho porozumění nejbližšího okolí Země. Je to vzrušující nejen pro NASA a vědecké obce, ale pro všechny badatele na světě,“ vysvětlil ředitel Ames Research Center Pete Worden.

Vědecký experiment si získal taky své odpůrce. Ekologičtí aktivisté spustili na internetu petici „Zastavte NASA při bombardování Měsíce!“. Takový objev vody je ale podle vědců důležitý pro plány na přistání na Měsíci a vybudování stálé lunární stanice.