Před Obamovým příjezdem byli zatčeni čínští disidenti

Peking - Krátce před nedělním zahájením první oficiální návštěvy amerického prezidenta Baracka Obamy v Číně, zde byli zatčeni nejméně čtyři tamní disidenti. Uvedla to agentura AFP s odvoláním na blízké zadržených. Obama je v neděli očekáván v Šanghaji a v pondělí v Pekingu. V Číně má strávit čtyři dny. Nevládní organizace nejvyššího amerického představitele vyzvaly, aby při návštěvě také zdůrazňoval otázku lidských práv, které jsou v této asijské velmoci porušovány.

Lidé byli v pátek a dnes zatčeni například z důvodu nezákonného shromažďování a narušování veřejného pořádku plánováním semináře o lidských právech. Někteří také údajně vyvolali incident tím, že pořádali pomoc rodičům dětí, které trpěly při nedávném skandálu s kontaminovaným mlékem.

Zvláštní Obamův zásah ve prospěch zatčených se neočekává. Prezident prý počítá s tím, že by jeho první návštěva Číny mohla znamenat výrazné zlepšení vztahů mezi Pekingem a Washingtonem. Obama kvůli listopadové návštěvě nejlidnatější komunistické země podle médií odložil i setkání s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou, který přijel nedávno do Washingtonu. Údajně proto, aby si zbytečně neznepřátelil čínské hodnostáře.