Papež přijal premiéra Fischera

Vatikán - Papež Benedikt XVI. přijal ve Vatikánu českého premiéra Jana Fischera. Předseda české vlády mu předal pamětní medaili vydanou při příležitosti 20. výročí kanonizace svaté Anežky České. Osud česko-vatikánské smlouvy Fischerova vláda s Vatikánem řešit nebude, protože to je mimo rámec mandátu úřednického kabinetu. Fischer to řekl po schůzce s vatikánským sekretářem Tarcisiem Bertonem. Podle Fischera Bertone postoj současného českého kabinetu ke smlouvě chápe.

Dokument, který stále čeká na schválení parlamentu, tak bude řešit až vláda, která vzejde z voleb v příštím roce. Vatikán stále čeká na ratifikaci vyjednané smlouvy, která řeší postavení římskokatolické a řeckokatolické církve v Česku. I když ji v roce 2003 odmítla sněmovna a od té doby je „u ledu“, Vatikán její znění nechce měnit. Postoje českých politických stran ke smlouvě, která neřeší financování církví, ovšem nejsou jednoznačné.

„Já jsem jasně deklaroval, že je mimo možnosti mandátu této vlády, jak časově, ale především obsahově, aby dokončila proces ratifikace (smlouvy). To můj protějšek vzal s pochopením na vědomí,“ uvedl Fischer. Český premiér zopakoval, že vláda i katolická církev nyní nepovažují majetkové vyrovnání státu s církví za prioritu. Na tom se už s Bertonem shodli během zářijové návštěvy papeže v Česku. „Církev skutečně považuje za rozumné, abychom teď na chvíli nepokračovali v jednání o navrácení církevního majetku nebo majetkového vyrovnání s církvemi,“ uvedl Fischer. Podle něj to ale neznamená, že by toto téma navždy „šlo pod stůl“. Podle premiéra bude lepší počkat na lepší ekonomické podmínky.

Fischer už včera předal v Římě na italském ministerstvu zahraničí do úschovy podepsanou Lisabonskou smlouvu. Zde se uchovávají všechny dokumenty Evropské unie.

Vláda projedná novelu zákona o církvích

Ve Vatikánu ministerský předseda rovněž sdělil, že vláda zhruba do měsíce projedná vládní předlohu zákona o církvích, která dosud skončila kvůli výhradám v legislativní radě vlády. Po výhradách je změněna a pokud s ní kabinet bude souhlasit, pak normu projedná sněmovna.

S nejvyšším představitelem katolické církve se Fischer setkal necelé dva měsíce po zářijové návštěvě papeže v Česku. Před schůzkou s papežem položil Fischer květiny k hrobkám předchozího papeže Jana Pavla II. a českého kardinála Josefa Berana.

Podepsaná Lisabonská smlouva
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24