Proruské síly v Čečensku prý zlikvidovaly asi 20 islamistů

Moskva - Vojáci proruského čečenského prezidenta Ramzana Kadyrova dnes při velkém zátahu v Čečensku údajně zabili dvacet islamistů. Podle tvrzení Kadyrova, na něž se odvolávají ruské agentury, by mezi mrtvými mohl být i hlavní vůdce čečenských povstalců Doku Umarov. Jeho smrt ovšem Rusko ohlásilo už několikrát a zatím vždy chybně. Umarov byl v červnu 2006 jmenován prezidentem nezávislého Čečenska. Čečenský parlament v exilu ho z této funkce sesadil poté, co v říjnu 2007 vyhlásil kavkazský emirát a sám se prohlásil jeho vůdcem. Tehdy Umarov oznámil, že už nebude bojovat za nezávislost Čečenska, ale povede jménem islámu svatou válku.

„Těla mnoha zabitých jsou znetvořena a není je možné identifikovat, ale ta krysa Umarov by mohla být mezi nimi,“ prohlásil podle agentury AFP Kadyrov. Jeden ze zabitých byl totiž identifikován jako osobní strážce, bez kterého prý Umarov neudělal ani krok. O osudu vůdce dnešních čečenských islamistů se spekuluje už dlouho. Jeho smrt už ruské zdroje ohlásily několikrát, vždy po operacích podobných té dnešní.

Pětačtyřicetiletý Umarov zasvětil celý svůj život boji proti ruským silám, nejdříve v řadách čečenských separatistů, kteří bojovali za nezávislost Čečenska, později boj za nezávislost vzdal a začal bojovat ve jménu islámu.