Britští vojáci čelí obvinění z týrání 33 iráckých vězňů

Londýn – Ve Velké Británii se objevila nová podezření z týrání iráckých vězňů britskými vojáky. Případy, které se udály během pobytu britských vojáků v Iráku, vyšetřuje tamní ministerstvo obrany. Podle právních zástupců iráckých obětí jde o kauzy srovnatelné s mučením zajatců v bagdádské věznici Abu Grajb. Státní tajemník ministerstva obrany Bill Rammell odmítl postoupit údajných třiatřicet případů týrání k soudnímu šetření, protože jde zatím jenom o podezření, nikoli o fakta. Posoudí je prý speciální skupina ministerstva, již bude řídit osobně Rammell.

Není to poprvé, co Britové čelí nařčení, že během svého šestiletého působení na jihu Iráku týrali tamní civilisty. V několika případech se obvinění prokázala. Na odškodném vyplatila britská vláda téměř tři miliony liber. Teď se v Británii hovoří o dalších třiatřiceti případech. Informoval o tom o víkendu deník The Independent. Podle něj Britové kromě jiného znásilnili šestnáctiletého Iráčana, nechali zatčené vysvléci donaha a fotografovali je. Jeden z Iráčanů tvrdil, že ho Britové zkopali a bili elektrickými tyčemi.

„Šlo o skutečně strašné zacházení, jako odpírání spánku, jídla i vody, mimořádně násilné vyšetřovací techniky, sexuální zneužívání i znásilňování. Skutečně všechno, co si člověk dokáže představit a co bylo předtím spojováno s kauzou amerického mučení ve věznici Abú Ghrajb,“ podotkl právník poškozených Iráčanů Phil Shiner.

Britská vláda trvá na presumpci neviny

Podle informací v britském tisku má jít o desítky dosud neznámých případů. Britská vláda slibuje, že žádné porušování lidských práv krýt nebude, trvá ale na presumpci neviny. Podle náměstka britského ministra obrany Billa Rammella nic nenasvědčuje tomu, že by během britských operací v Iráku docházelo ve větším měřítku k systematickému hrubému zacházení se zajatci.

„Je třeba brát v potaz, že se v Iráku vystřídalo přes sto tisíc britských vojáků. Ti se v naprosté většině případů drželi těch nejvyšších standardů chování. Ovšem tam, kde došlo k nepravostem, byť by jich bylo sebemíň, musí dojít k vyšetřování a pokud se něco z toho prokáže, dojde k disciplinárním trestům nebo vojenským soudům,“ dodal Rammell.

Mučení iráckých vězňů
Mučení iráckých vězňů