USA chtějí některé vězně přesunout z Guantánama do Illinois

Chicago (USA) – Vláda Spojených států chce uzavřít do konce ledna věznici Guantánamo. Část tamních vězňů by se měla přesunout z Kuby do amerického státu Illinois. Uvedla to agentura AP s odvoláním na zdroje z Bílého domu. Thomasovo nápravné zařízení v Illinois leží asi 240 kilometrů od Chicaga. Americký úřad pro vězeňství ho vybral jako vhodný z několika vytypovaných státních i federálních věznic. Zmiňovaná věznice nebyla kvůli finančním problémům nikdy plně funkční, nyní je v ní asi jen 200 vězňů. Na Guantánamu je teď zadržováno asi  215 lidí podezřelých z terorismu.

Z řad opozičních republikánů zazněla kritika tohoto záměru. Republikánský představitel Mark Kirk poslal prezidentovi Baracku Obamovi dopis, ve kterém ho vyzývá, aby bral ohled na bezpečnost místních obyvatel. „Pokud vláda přiveze teroristy al-Káidy do Illinois, náš stát a město Chicago se stanou místem pro teroristická spiknutí přívrženců džihádu - islámské svaté války,“ napsal Kirk.

Návrh mají podle americké zpravodajské stanice CNN na plánovaném pondělním setkání zpečetit guvernér Illinois a delegace ministerstva obrany. Obamova vláda plánuje Guantánamo uzavřít do konce ledna 2010. Vzhledem k právním i technickým obtížím však hrozí, že tato lhůta nebude splněna.

Na Guantánamu je z původních více než osmi set vězňů zadržováno stále kolem 215 cizinců podezřelých z terorismu. Byli zadrženi a zpravidla bez soudního rozhodnutí uvězněni na Guantánamu jako nepřátelští bojovníci po atentátech z 11. září 2001.

Bývalý republikánský prezident George Bush otevřel věznici Guantánamo v lednu 2002 v rámci zahájené války proti mezinárodnímu terorismu. USA zde věznily hlavně islámské ozbrojence, které zajaly v bojích v Afghánistánu. Guantánamo se podle agentury AFP stalo symbolem toho, jak Bushova vláda v rámci posilování bezpečnosti země přeháněla, a to podle nevládních organizací a některých států i za cenu porušování lidských práv.

Guantánamo
Guantánamo