Sesazený honduraský vůdce odmítl vyjednávat o návratu do úřadu

Tegucigalpa (Honduras) - Sesazený honduraský prezident Manuel Zelaya odmítl vyjednávat o návratu do úřadu, pokud by to znamenalo uznat výsledky prezidentských voleb vypsaných na konec listopadu. Před čtyřmi měsíci ho z jeho funkce svrhla a vyhnala z Hondurasu armáda, když nerespektoval soudní rozhodnutí, aby odvolal plánované referendum o ústavní změně. Novela by mu teoreticky umožňovala znovu kandidovat na funkci, a udržet se tak u moci. Informovala o tom dnes agentura AP.

„Jako zvolený prezident honduraského lidu potvrzuji svůj postoj, že ode dneška, nezávisle na okolnostech, nepřistoupím na žádnou dohodu týkající se návratu do úřadu, abych tak maskoval tento státní převrat,“ řekl podle AP v rozhlasovém projevu v sobotu pozdě večer Zelaya.

Citoval přitom z dopisu americkému prezidentovi Baracku Obamovi, jehož administrativa vznik dohody o ukončení politické krize a sestavení vlády národní jednoty zprostředkovala. Washington obvinil z toho, že mění svůj názor na legitimitu prezidentských voleb.

Zelaya byl před čtyřmi měsíci svržen při vojenském převratu. Na konci října šéf prozatímní vlády Roberto Micheletti přistoupil na dohodu, která otvírala dveře k návratu sesazeného prezidenta. Ta však selhala na začátku listopadu, kdy Micheletti oznámil, že dokončil formování vlády národní jednoty, v níž Zelaya není zastoupen.