Obama nabízí Barmě lepší vztahy výměnou za reformy

Tokio - Americký prezident Barack Obama požádal barmského premiéra o propuštění disidentky Su Ťij. Oba politici spolu jednali na summitu APEC v Singapuru. Obama nabídl vojenskému režimu lepší vztahy s USA. Za to očekává osvobození politických vězňů včetně Su Ťij a demokratické reformy v Barmě. Informovala o tom agentura Reuters.

V projevu v Tokiu Obama dnes konstatoval, že dosavadní úsilí Spojených států ani dalších zemí nezlepšilo život obyvatel Barmy. „Tak nyní komunikujeme přímo s barmskými vedoucími představiteli, abychom dali jasně na vědomí, že existující sankce potrvají, dokud v Barmě nenastanou konkrétní kroky směrem k demokratickým reformám,“ vysvětlil Obama.

Barmu navštívili začátkem měsíce tajemník amerického ministerstva zahraničí pro záležitosti východní Asie a Tichomoří Kurt Campbell a jeho zástupce Scot Marciel. Sešli se s disidentkou Do Aun Schan Su Ťij. Podrobnosti z jejich rozhovoru nebyly zveřejněny, avšak Su Ťij poprvé za dobu své dlouhodobé internace mohla opustit při této příležitosti domácí vězení.