V krajských volbách na Slovensku uspěla levicová vládní koalice

Bratislava - V sobotních krajských volbách na Slovensku nejvíce uspěla podle konečných výsledků levicová vládní koalice v čele se stranou Směr-SD premiéra Roberta Fica. V Bratislavě a v Trnavském kraji si však tradičně dobře vedla opoziční pravice. Volební účast byla slabá, jen 22,9 procenta. Je to však více než při minulých volbách, kdy přišlo osmnáct procent oprávněných voličů.

Ve volbách, které byly důležitým testem před parlamentními volbami na Slovensku v příštím roce, zvlášť neuspěla vládní Slovenská národní strana Jána Sloty, která má výrazné národně-populistické zaměření. Místní pozorovatelé zdůraznili, že si úspěch nepřipsaly ani strany, které hájí zájmy maďarské menšiny.

Při sobotním hlasování se objevilo podezření, že v některých obcích si někdo kupuje hlasy romských voličů. Policie zatím potvrdila jeden případ a podezření na různých místech dále vyšetřuje. Čtyři členové ústřední volební komise také nepodepsali konečné výsledky. Představitelé opozičních stran to zdůvodnili tím, že na některých místech Košic se odnášely nepoužité hlasovací lístky z volebních místností před ukončením hlasování. Tyto lístky se pak mohly podle nich v nějaké podobě dostat zpět a do sčítání.

Volební výsledky jsou podle zákona přesto platné. Zapisovatelka komise Lívie Škultétyová uvedla, že mají kandidáti, kteří v takových místech neuspěli, právo se obrátit na ústavní soud s žádostí o opakování voleb v místě údajného pochybení. Opoziční Slovenská demokratická a křesťanská unie - Demokratická strana již oznámila, že se o to asi pokusí.