Američtí vědci zjistili, co způsobuje narkolepsii

USA - Vědcům ze Stanfordské univerzity v USA se podařilo poodhalit, co způsobuje narkolepsii. Jde o nemoc, kterou vystihují především návaly krátkého spánku několikrát během dne a v nejrůznějších situacích. Studie, na které se podíleli i čeští experti, ukázala, že narkolepsii může vyvolat i angína nebo obyčejný zánět horních cest dýchacích.

Vědecké pokusy zjistit příčinu onemocnění léta nevycházely. Až v americkém Stanfordu se to teď odborníkům podařilo. Všimli si, že lidé s nově odhalenou narkolepsií měli větší množství protilátek proti streptokokovi. Usoudili proto, že jedním ze spouštěčů narkolepsie mohou být angína, záněty horních cest dýchacích nebo revmatické potíže ve spojení s genetickou dispozicí. Na studii se podíleli i čeští specialisté.

„Celkově z celého světa se studie týkala 200 pacientů, takže naše centrum bylo zastoupeno čtvrtinou pacientů,“ podotkla vedoucí dětského oddělení VFN Soňa Nevšímalová. I přesto, že celá řada otázek zůstává ještě nezodpovězena, vědci doufají, že lék na vyléčení narkolepsie se jim podaří najít v horizontu pěti až sedmi let.